Pe loc de play-off. Cum sta ACS Poli Timisoara la jumatatea primei parti a sezonului regulat

TIMISOARA. Dupa sfarsitul turului sezonului regulat, ACS Poli ocupa loc de play-ff (cine ar fi crezut), cu 18 puncte venite dupa 5 victorii, trei remize si 5 infrangeri. In spatele acestor cifre a stat multa munca, cu un lot restrans de jucatori, mai exact Ionut Popa folosind doar 22 de jucatori, cei mai putini dintre toate echipele.

17 jucatori „ingalbeniti” a avut echipa banateana in acest tur de campionat, iar cele mai multe le-au incasat Alexandru Munteanu, Gabriel Vasvari si Vali Cretu, cate 5. ACS Poli a „primit” in acest tur de campionat 39 de cartonase galbene, cu doua mai multe decat sezonul trecut, in aceeasi perioada. Doar Dinamo Bucuresti si Astra Giurgiu au mai multe galbene incasate, cate 42 fiecare.

In materie de cartonase rosii, Poli are in acest sezon trei vazute, cu doua mai mult decat anul trecut. Munteanu, Vasvari si Tiganasu le-au incasat in turul campionatului, in timp ce sezonul trecut singurul rosu din tur i-a revenit lui Doman.

Meciul de acasa din etapa a patra, cu Juventus Bucuresti, castigat de timisoreni cu 2-1, e singurul in care banatenii nu au primit cartonas galben.

Jumatate din cele 12 goluri ale lui Poli au venit in prima repriza, 5 in repriza a doua si unul in prelungiri, cel al lui Seroni din meciul cu Poli Iasi. Trebuie spus ca banatenii au marcat putin, asta si din cauza unei adevarate crize in atac, dar si a lipsei de „varfuri”, insa a si incasat destul de putin, 14 goluri, cele mai multe de la CFR si Astra, cate 3. Un sfert din reusite (4), Poli le-a reusit chiar contra liderului, CFR Cluj.

Ca si in sezonul regulat precedent, ACS Poli si-a trimis o data mingea in propria poarta. In acest campionat a facut-o Canu, anul trecut colegul sau din defensiva Bocsan.

Cristian Melinte este unul dintre cei doar 5 fotbalisti din Liga 1, care au fost integralisti, bifanand astfel 1170 de minute.

Golul lui Alexandru Munteanu din minutul 2 al meciului cu CFR este cel mai rapid pentru ACS Poli din ultimele ei 4 sezoane de Liga 1. Tot un gol in minutul 2 a inscris si Alexandru Popovici, in etapa a 28-a a sezonului 2013-2014, cand Poli pierdea cu 2-1 acasa in fata lui U Cluj.

Golul lui Munteanu este al doilea cel mai rapid din acest sezon. Doar George Miron de la FC Botosani a inscris mai repede decat timisoreanul, in primul minut al meciului castigat cu 5-1 de moldoveni in fata lui Sepsi Sfantu Gheorghe.

Tot Munteanu, dar si Gabriel Vasvari, sunt si cei mai buni marcatori ai echipei, cu cate 3 de „caciula”, celelalte venind de la Draghici – 2, Birnoi (1), Mailat (1), Canu (1), Seroni (1).

In alta ordine de idei, ACS Poli Timisoara profita de pauza competitionala si va juca doua amicale in acest final de saptamana, ambele in deplasare. Timisorenii intalnesc joi formatia maghiara Balmazujvaros, iar vineri vor infrunta gruparea de liga a IV-a din Timis, Unirea Sannicolau Mare.