Partitura in doua acte si 3 puncte de oxigen pentru ACS Poli Timisoara in lupta de salvare de la retrogradare

TIMISOARA. Al doilea meci pentru ACS Poli in play-out a insemnat a doua victorie. Poate nimeni nu se astepta ca trupa viola sa aiba astfel de start, dar iata ca se poate! ACS Poli si FC Voluntari au oferit un meci tipic de lupta pentru supravietuire, iar in cele din urma echipa care si-a dorit mai mult a obtinut toate punctele puse in joc.

Trebuie insa spus ca jocul a avut doua parti, echivalente cu cele doua reprize. In prima perioada, meciul a fost mai mult decat modest, cu o singura ocazie in 45 de minute, semnata de Canu.

In partea secunda insa, meciul s-a deschis si in multe momente s-a jucat cu garda jos. Seroni a facut o cursa excelenta pe stanga in minutul 55 si a centrat perfect pentru Popovici, cara inscria al treilea sau gol stagional, si probabil cel mai important, deoarece a stabilit invingatoarea. Pana la final au fost ocazii la ambele porti, Soljic si Seroni puteau rezolva definitiv partida, iar la cealata poarta, Straton a facut minuni, mai ales la sutul lui Vodita.

Scor final 1-0 pentru ACS Poli, victorie dedicata regretatului Adrian Stoicov, iar pentru prima data de la inceputul campionatului, elevii lui Ionut Popa au iesit din zona retrogradarii.

ACS Poli: Straton – Straut, Scutaru (69, Bocşan), Canu, Seroni (84, Neagu)- Artean, Soljic – Barbut, Croitoru, Fucek (57, Poparadu) – Popovici
Antrenor: Ionut Popa

Voluntari: Gavrilas – Filipov, Balaur, Cazan, Coman – Novac, C. Lazar, L. Marinescu (76, Ionescu) – Capatana (46, Deac), Cernat, Ivanovici (65, Vodut)
Antrenor: Dinu Todoran