Paraguay – Romania 2-0. Cum a ramas nationala in urma: a 4-a la preliminariile CM

Tricolorii au ramas din nou in urma in turneul din America de Sud. Dupa ce au pierdut cu Brazilia, romanii au pierdut si meciul cu Paraguay.

Au ratat astfel sansa de a urca in cea de-a treia urna valorica la tragerea la sorti pentru preliminariile CM 2014.

Fara selectioner si fara vedete, nationala a pierdut si amicalul cu Paraguay din turneul sud-american, oferindu-i un motiv in plus lui Hagi sa refuze oferta FRF. Meciul a inceput cat se poate de prost pentru tricolori.

Latovlevici a pasat ideal pentru adversar in minutul 2, care l-a executat fara probleme pe Pantilomon. Putea fi chiar 2-0 pentru gazde doua minute mai tarziu, dar au ratat incredibil. Veteranul Acuna, pentru care s-a organizat acest meci de retragere, a fost schimbat in aplauze, iar jocul Paraguayului a castigat in viteza.

S-a facut 2-0 inainte de pauza, fara ca Romania sa aiba macar o ocazie. De la vestiare, tricolorii au iesit mai motivati. Au incercat sutul de la distanta, prin Alexe, s-au straduit in careu prin Tanase, au testat si viteza lui Surdu, dar nu au reusit sa schimbe tabela.

Deoarece era meci in calendarul FIFA, o victorie ar fi dus Romania in cea de-a treia urna valorica la tragerea la sorti pentru preliminariile CM 2014. Tricolorii au pierdut insa cu 0-2 si vor avea mari probleme in a ajunge in curand la un turneu final.