Pacat! Simona Halep rateaza sansa unei victorii mari la Paris, dar si locul 1 mondial

Sansa imensa ratata. 6-4 si mingi de 4-0, pentru o victorie care o putea aducea pe primul loc in lume, dar si cu un Grand Slam in buzunar.

Simona Halep, numarul patru mondial, a fost invinsa de letona Jelena Ostapenko (47 WTA) cu 4-6, 6-4, 6-3, sambata, in finala turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului.

In primul set, desi si-a pierdut serviciul inca din start, Simona a reusit sa revina, iar soarta setului s-a decis in ultimul game, cand sportiva din Constanta a reusit sa faca break si si-a trecut in cont primul act, 6-4, in 38 de minute.

In actul secund, Halep s-a distantat rapid la 3-0, dupa un break in game-ul al doilea, cu mingi de 4-0, dar s-a vazut egalata si a cedat setul in contul Jelenei Ostapenko, scor 6-4, in 49 de minute. In decisiv, Simona a condus din nou, cu 3-1, cu break, insa a fost egalata de Ostapenko, care a reusit sa si preia conducerea (4-3), dupa doua break-uri. In final, sportiva letonă s-a impus, scor 6-3, în 35 de minute.

Pentru accederea in finala turneului parizian, Simona Halep va incasa un cec in valoare de 1 milion de euro si 1.300 de puncte în clasamentul mondial, iar, de luni, va fi locul doi in ierarhia WTA.

Halep, 15 victorii in turnee, s-a inclinat astfel in fata unei adversare fara prea multa experienta, insa care a avut un turneu de vis, incheiat cu prima victorie in WTA.