Oxigen. Ripensia Timisoara invinge la Mioveni in etapa 29 din liga secunda de fotbal

TIMISOARA. Ciprian Urican a debutat cum nu se poate mai bine la carma celor de la Ripenia. Banatenii au obtinut o victorie de aur in aceasta seara, in Arges, 2-1 pe terenul celor de la CS Mioveni. Noul antrenor al echipei a reusit in scurt timp sa schimbe mentalitatea jucatorilor sai, dupa o serie de jocuri cu rezultate mai putin fericite.
Astfel, trupa in rosu si galben a repurtat poate cea mai importanta victorie externa din acest sezon. Ripi a invins la Mioveni cu 2-1, dupa ce la pauza conducea cu 2-0.

CITESTE SI: Incepe cu salve de tun! Prima ceremonie de schimbare de garda la Timisoara, ca acum 300 de ani, in Cetate. Ziua in care vor fi imbracate uniformele imperiale

Alex Badauta a deschis scorul inca din debutul partidei ca Adrian Ungureanu sa dubleze avantajul pana la pauza. Lazar a redus din diferenta in partea secunda, dar conform sanselor de gol, victoria timisorenilor este pe deplin meritata, Mediop ratand sansa sa mareasca avantajul.

Victorie mare pentru trupa din Ciarda Rosie, care runda viitoare va evolua pe teren propriu cu AFC Hermannstadt, formatia pregatita de timisoareanul Alex Pelici.

Ripensia: Radulescu – Ad. Popa (cpt.), Bocsan (M. Toma 34′), Apro, C. Toma, Tudor, Minecan, Ad. Ungureanu (Bobina 79′), Dumiter (Golda 72′), Badauta, Mediop.