OBLIGATORIU INAINTE! Poli Timisoara obtine o victorie mare la Hunedoara, intr-o atmosfera de zile mari

TIMISOARA. Cei mai frumosi ani sunt cei care vor veni. Eu spun ca alb-violetii traiesc deja acesti ani. Plecati din catunele Ligii a 5-a, au ajuns, cu o oprire in fotbalul (semi)profesionit, esalonul 3. Si drumul nu se opreste aici. Obligatoriu inainte.

Astazi, suporterii alb-violeti au mai trait un moment magic. Au fost peste 600 (!!) de suporteri intr-o deplasare de campionat (mai mult ca toti spectatorii de la sfertul de Cupa Ligii dintre FCSB si ACS disputat pe Arena Nationala). La Hunedoara, pe un teren plin de istorie. Au jucat cu echipa locala FC, nu Corvinul, dar un fel de continuitoare a traditiei fotbalului de pe acest taram atat de frumos… Iar stadionul a fost aproape plin, circa 3.500 de spectatori (conform Glasului Hunedoarei), enorm pentru un meci de Liga 3, mult chiar pentru un meci de prima liga!

Lasand spectacolul din tribune, care a fost unul extraordinar, de ambele parti, putem spune ca si spectacolul din teren a fost peste nivelul acestui esalon. Cu un plus pentru oaspteti, care in ciuda tineretii lotului, au fost mult mai maturi in exprimare. Jocul a fost deschis, cu ocazii la mabele porti, dar din minutul 30, ceva s-a schimbat in raportul fortelor din teren. Poli a deschis scorul, la capatul unei actiuni bune, la care au participat Marin si omniprezentul Tulcan, dar finalizat de Birau, aflat poate la cel mai important gol din cariera sa. Acelasi jucator avea sa reuseasca dubla, chiar in ultimul minut din prima parte, important de notat ca ambele goluri au fost marcate cu capul, iar oaspetii intrau la cabine cu un avantaj de doua goluri.

Hunedorenii incep bine partea secunda si au doua mari ocazii de gol, Ionicescu reuseste un lob peste Burtic, dar Bilia salveaza de pe linia portii, apoi Mardare are si el o sansa buna, dar trimite mingea, cu capul, la o palma de bara. De cealalta parte, in minutul 63, Tulcan centreaza perfect in careu, iar Tugui reia simplu, 0-3 si meciul este rezolvat! Gazdele pica psihic dupa acest gol, mai au o bara, prin Mardare, dupa care ASU Poli domina si finalul de joc. In ultimele minute a inceput si ploaia pe stadionul Michael Klein, insa chiar si asa fanii oaspetilor au facut spectacol, de aceasta data jucatorii ridicandu-se la nivelul galeriei.

poli corvinul

3-0 pentru Poli Timisoara, scor final, iar sambata asta va ramane in istorie pentru echipa cu cei mai spectaculosi fani din Banat, si nu numai…

FC Hunedoara: Ciubotaru – Petresc, Maghici, Mardare, Trascan, D. Creciunesc, Ionicescu, Dragoescu, Bozian, Simionov, Tecsi. Au mai intrat: Opirlescu, Ursachi, Crenganis

ASU Poli: Burtic – Bilia, Damian, Rebenciuc, Contescu, Birau, Ghinescu, Tulcan, Galan, Tugui, Marin: Au mai intrat: Badauta, Giuricici, Taub.

Pareri

1. Bravo Poli,la anul ne vedem in B cu echipa pe care o asteaptam de multa vreme,bravo baieti mi-a placut cantecul vostru din vestiar de dupa meci.
    Obligatoriu inainte.

2. Felicitari pentru POLI , au jucat cu multa daruire si au castigat pe merit !
    Doresc sa semnalez un fapt care a ocolit atentia celor din presa ! Suporterii alb violeti s-au comportat exemplar , in schimb jandarmeria a provocat un scandal in pauza meciului ! Un suporter alb violet , dorea sa paraseasca incinta stadionului pentru a merge la toaleta ( in zona unde erau suporterii timisoreni nu au fost amplasate toalete mobile ! ) si a fost batut fara motiv de echipa de interventie !!!!!!!!! In momentul in care el a revenit in peluza , mai mult taras decat in picoare din cauza loviturilor incasate fara un motiv anume !!!!! , suporterii au luat atitudine si s-au repezit la iesire din peluza …unde …cu toate ca nu s-au manifestat violent ( doar au vociferat si strigat catre oamenii legii ! ) au fost primiti cu gaze lacrimogene ! In interiorul peluzei s-au aflat copii , femei …jandarmii au incercat sa provoace un scandal si cred ca atitudinea jandarmeriei a fost una nedemna , un abuz clar !!!!!!!!!!! Doresc sa va rog sa cereti jandarmeriei din Hunedoara sa prezinte imaginile filmate ( au avut prezent un civil de la jandarmerie care a filmat tot ce s-a intimpalt acolo …pe bani publici ..asa ca imaginile tre sa fie facute publice ! ) , sa cereti procesul verbal sau raportul jandarmeriei intocmit ( probabil ca acolo nu s-au mentionat cele intimplate ..sau ma rog ..nu stiu ) si va rog sa cereti jandarmeriei sa-i nominalizeze pe cei 3 jandarmi care au aplicat corectie fizica suporterului timisorean fara a avea un motiv clar , au savarsit un abuz si pentru asta ar tre sa raspunda in fata legii ! Romania nu este un stat politienesc …cel putin nu inca ! Oamenii nu pot fi batuti pentru ca vor sa mearga la toaleta !!!!!!!!