O ora de chin… apoi descatusarea! Poli Timisoara invinge Giarmata si merge la 5 puncte avans

TIMISOARA. Atmosfera de sarbatoare pe legendarul stadion Stiinta din centrul orasului. Echipa spiritului alb-violet, ASU Poli a intalnit in runda a doua din retur Millenium Giarmata, ocupanta ultimului loc, care s-a intarit insa puternic in retur si a venit „la oras” sa isi vanda cat mai scump pielea.

Si au facut acest lucru timp de o ora, dupa care valoarea dintre echipe si-a spus cuvantul. Dar sa o luam cu inceputul…Cum era de asteptat, „echipa suporterilor” a inceput in atac, desenand frumos spre poarta lui Luca. Se parea ca golul va pica repede, numai ca el a venit la poarta amfitrionilor. Daruiala a tras la poarta, iar Burtic, ghinionist la aceasta faza, a scapat cumva mingea in plasa. Stupoare pe stadion, 0-1, si flashuri cu
esecuri in fata celorlate echipe din Timis (Lugoj si Becicherecu Mic) dau frisoane inimosilor suporteri. Insa ei dau din nou tonul atacurilor, si chiar daca violetii gasesc greu drumul spre plasa lui Luca, in cele din urma inevitabilul se produce, inainte de pauza, cand Badauta reuseste egalarea.
1-1 la intrarea la vestiare, dar polistii sunt hotarati sa nu piarda sansa de a se desprinde de Cugir, principala contracandidata la retrogradare, la 5 puncte, dupa ce rivalii au obtinut doar o remiza la Cisnadie. Urmeaza un prim sfert de ora cu multe atacuri, si cornere, dar fara gol. Asta pana in minutul 61, cand Vucea, unul din stalpii acestei echipe, reuseste un gol superb… Al descatusarii, pentru ca dupa aceasta reusita pica si
celelalte goluri. Acelasi Vucea scoate un penalty, dar si o eliminare la acea faza la Diarra, Galan transforma lovitura, si dupa alte cateva minute, din nou capitanul loveste de la punctul cu var, de aceasta data Ghinescu obtinand un 11 metri. Badauta puncteaza si el cu un gol superb, iar partida este jucata la 5-1, chiar daca mai raman 20 de minute de joc.
Nu avea insa sa fie scorul final, deoarece Alexandru Badauta, aflat la cea mai buna prestatie de cand imbraca tricoul alb-violet, isi ridiculizeaza adversarul direct si iscrie la coltul lung, reusind si tripla.

Un set la unu pentru Poli, care are 5 puncte avans in fruntea ierarhiei din C4 si care va merge cu un moral excelent la Cugir in derbiul seriei, saptamana viitoare.

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brindescu): Burtic – Contescu, Bilia, Galan, Taub, Stancu, Vucea, Giuricici, Marin, Ghinescu, Badauta. Au mai jucat: Tugui, Codrea, Birau, Tulcan.