O noua surpriza la Mondial! Anglia aproape eliminata! Suarez, atacantul lui Liverpool, le-a dat lovitura englezilor

Dupa infrangerea cu Italia(1-2), echipa lui Hodgson a cedat la acelasi scor si in fata Urguayului, fiind pentru intaia oara in istorie, cand Anglia pierde primele doua meciuri la un Mondial.

Revenirea lui Luis Suarez in selectionata pregatita de Oscar Tabarez a cantarit decisiv pentru echipa sud-americana. Uruguayul a aratat cu englezii o alta fata decat cea de la infrangerea surprinzatoare suferita cu Costa Rica(1-3).
Varful lui Liverpool le-a dat prima lovitura lui Gerrard si compania in minutul 39, marcand cu o lovitura de cap din 7 m, dupa o pasa a lui Cavani. Asta dupa ce cu doar 7 minute inainte, Rooney tintise transversala portii lui Muslera din doi metri.

Atacantul lui Manchester United a mai trecut pe langa o ocazie importanta si in debutul partii a doua a jocului, cand singur cu portarul Uruguayului, l-a luat la tinta pe Muslera.
Totusi golul egalizator avea sa vina tot de el, in minutul 76. Rooney a reusit sa inscrie dupa o pasa a lui Glen Johnson, dupa 760 de minute fara gol marcat la Cupa Mondiala!
Bucuria englezilor a fost insa scurta, pentru ca acelasi Suarez avea sa aduca victoria Uruguayului dupa ce a scapat in careu in minutul 85 si l-a executat pe Hart cu un sut la coltul lung.

Atacantul Urugayului a izbucnit in lacrimi dupa a doua reusita:” S-au spus multe lucruri nedrepte despre mine in Anglia, m-au lovit din toate partile. Acesta este raspunsul meu! E un meci pe care am visat sa-l fac! Am visat de multe ori. Important e ca am reusit sa batem, aveam nevoie de aceasta victorie”, a spus Suarez dupa meci.

Cu cele 3 puncte obtinute in fata Angliei, sud-americanii raman in lupta pentru calificarea in optimi, in schimb Anglia este aproape eliminata. Desi matematic inca mai au sanse, englezii depind de Italia si de jocul reultatelor pentru a merge mai departe.

Atacantul italienilor Mario Balotelli a reactionat in stilul caracteristic fata de situatia data:'”Daca batem Costa Rica vreau un sarut, evident pe obraz, de la Regina Marii Britanii”, a scris Balotelli pe contul sau de Twitter.

‘Squadra azzurra’ joaca vineri de la ora 19 cu Costa Rica, iar in ultima etapa din Grupa D, Italia va intalni Uruguayul si Anglia, pe Costa Rica.

Anglia: Hart – Johnson, Jagielka, Cahill, Baines – Henderson (Lambert 87), Gerrard – Sterling (Barkley 64), Rooney, Sturridge – Welbeck (Lallana 71)
Uruguay: Muslera – Pereira, Godin, Gimenez, Caceres – Lodeiro (Stuani 68), Arevalo Rios, Gonzalez (Fucile 78), Rodriguez – Cavani, Suarez (Coates 88)

VEZI SI:

VIDEO! Ochoa a facut meciul vietii, in fata lui Neymar si compania! Brazilia a remizat cu Mexicul

Cristiano Ronaldo, in lacrimi! Portugalia, zdrobita de Germania, in Brazilia! Vezi VIDEO!

VIDEO! Primul meci din grupa F, Argentina – Bosnia a consemnat cel mai rapid autogol din istoria Mondialului

Vezi aici programul complet al meciurilor, loturile celor 32 de echipe si stadioanele pe se joaca in Brazilia!