Nu s-au speriat de Timis. ASU Poli Timisoara a invins la Sag

TIMISOARA. ASU Poli a avut astazi cel mai greu meci din retur. Alb-violetii s-au deplasat pe malul Timisului, pe cocheta baza sportiva a celor din Sag, pentru a juca in fata unei echipe locale imprevizibile, care a avut parte de un retur excelent.

Timisul Sag a incurcat Poli si in tur, cand a obtinut o remiza pe Stiinta, si nu a fost departe nici acum de o surpriza. Ambitiosi si determinati, jucatorii gazda l-au anihilat pe golgheterul violet Tavi Draghici si au incuiat bine culoarele spre poarta lui Bosca. De cealalta parte, Poli nu a putut astfel sa isi etaleze jocul obisnuit insa a fost la timona partidei, chiar daca a gasit greu drumul spre poarta adversa.

Partida s-a „rezolvat” in minutul 70, inspiratia antrenorului Sorin Brindescu, fiind decisiva. Acesta l-a introdus pe Budur, care l-a mai putin de un minut a transformat in gol, la prima atingere de balon, o centrare de la Draghici. Gazdele au incercat sa forteze pe final, dar apararea vizitatorilor a fost „beton”.

Timisul Sag – ASU Poli 0-1, dupa un meci tacticizat, dar valoric peste nivelul acestui esalon. Alb-violetii au fost insotiti si de aceasta data de o galerie numeroasa, care au facut spectacol pe cea mai frumoasa baza din afara Timisoarei.

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brindescu): Burtic – Feraru, Galan, Gavriluta, Damian – Ghinescu, Naidin (cpt.), Rebenciuc, Vucea – M. Stancu – Draghici. Au mai intrat Taub, Ilie, Budur si Filimon.