Nu au avut Stiinta! Ripensia a pierdut si la Miroslava

TIMISOARA. Nu le-a priit deplasarea cu avionul. Jucatorii Ripensiei s-au dus in judetul Iasi pentru jocul impotriva „codasei” Stiinta Miroslava, care isi disputa jocurile de acasa in satul Uricani, cu avionul, gazdele fiind de acord sa joace partida mai repede, la dorinta banatenilor. Pe teren insa, amfitrionii si-au luat partea leului, impunandu-se usor cu 3-0 (1-0).

Moldovenii au inceput jocul in atac, elevii lui Radu Suciu, preferand sa se apere aglomerat si sa joace pe contraatac. Echilibrul, prima data numeric, s-a rupt in minutul 14, cand Marius Toma a vazut direct rosu pentru un fault din postura de ultim aparator. Apoi s-a rupt si „echilibrul” de pe tabela, Miroslava marcand in minutul 25 prin Sebastian Bucur, dupa o lovitura libera executata de Taciuc. Jocul s-a desfasurat in cea mai mare parte in jumatatea vizitatorilor, insa timisorenii au avut si ei sansa lor, prin Mediop, din nou imprecis, si Apro, al carui sut a fost scos greu de portarul advers.

In partea secunda, datele problemei nu s-au schimbat prea mult, ultima clasata aratand un joc bun, in fata unei echipe debusolate. In minutul 54, Cosmin Nemteanu a facut o cursa de aproape 50 de metri, marcand pentru gazde golul desprinderii, ca Adrian Viorica sa faca 3-0 in minutul 66, rezolvand problema castigatoarei.

Banatenii nu au mai contat in atac, in timp ce moldovenii au facut si spectacol impunandu-se astfel cu 3-0 si parasind momentan ultima pozitie a clasamentului. Ripi este in agonie, cu 11 meciuri fara victorie. Bine ca se termina turul, asta daca nu cumva se va hotari saptamana viitoare sa se mai dispute si doua jocuri din retur.

Ripensia Timisoara: Munteanu – Ad. Popa (c), Vladia, M. Toma, Apro, C. Toma – Tudor, Zaluschi, Stoi – Neamtu, Mediop. Au mai jucat: Bobina, Ungureanu si Dumiter.

sursa foto: liga2.ro