Nini Dica, pe locul doi, la Campionatele Nationale Individuale de Vara U12, desfasurate la Braila

Doar doua cluburi din Timisoara au trimis sportivi la concursul gazduit la Braila, CS Dyadora si CS Sport 4 Fun, cinci sportivi timisoreni fiind prezenti la competitia care a reunit cei mai buni tenismani din tara de la aceasta categorie de varsta.

Atat pe tabloul principal de simplu masculin cat si la feminin s-au aflat cate 64 de concurenti.
Nini Dica a ajuns pana in finala competitie de simplu baieti, acolo unde a cedat in fata lui Filip Jianu, favoritul numarul doi al turneului, dupa trei seturi, (6-2;1-6;6-3). Pana in finala timisoreanul a avut un parcurs foarte bun. In primele doua tururi i-a invins clar pe Liviu Tont(6-0; 6-0) si Costin Ion(6-0;6-0), iar apoi a trecut de Sebastian Gima(6-2;6-2). In sferturi, Nini s-a impus in fata lui Vlad Marcu(6-4;6-0) si s-a calificat apoi in ultimul act al intrecerii, dupa o semifinala de peste trei ore cu Cezar Cretu(6-4;5-7;6-3), favoritul numarul 3.
In concursul de dublu, sportivul antrenat de Ovidiu Sola alaturi de Filip Jianu au ocupat primul loc, dupa ce s-au impus in finala un fata lui Cezar Cretu si Mihai Marinescu, 6-4;6-3.
La simplu, fete, Andreea Velcea a incheiat pe locul patru. Timisoreanca le-a invins pe Stefana Lazar(6-0;6-1), Alexandra Ursachi(6-0;6-3) si Vanessa Nitu(6-0;6-3), in primele trei tururi, iar in sferturi a trecut de Maria Popescu(6-3;6-0). In semifinala, insa, Andreea a fost invinsa(6-3;7-5) de Sabina Dadaciu, iar apoi a pierdut si partida pentru locul trei, disputata in compania Smarandei Corneanu(7-5;6-2). Cea care s-a clasat in final pe primul loc a fost Carmen Manu, care a castigat(5-7;7-6(4);6-2) finala cu Sabina Dadaciu.
La dublu Andreea Velcea alaturi de Smaranda Corneanu su fost invinse in sferturi de Maria Gandac si Gloria Mihu(7-6(7);2-6;10-8).
Un alt sportiv timisorean care au participat la Campionatele Nationale Individuale de Vara U12, Radu Cojocaru a ajuns pana in turul 3, dupa ce a trecut de Stefan Dediu(6-1;6-0) si Adrian Marcu(6-1;6-2), fiind invins insa de cel care avea apoi sa castige competitia, Filip Jianu.
Mihai Vasii- Kolla, legitimat si el la CS Dyadora Timisoara a fost invins in turul I de Tudor Burduf(6-3;6-3), iar Alessia Ciuca, de la acelasi club a invins-o in primul tur pe Ana Manea, dar a pierdut apoi in fata Mariei Neagu(6-3;6-3).