Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Ripensia Timisoara vine cu un punct din Gorj

Dupa un inceput stralucitor de campionat, cu Ripensia lider dupa 5 etape disputate in liga secunda, pentru banateni a venit si reversul medaliei. Eliminarea din Cupa Romaniei, din partea unei echipe din liga a IV-a si o serie interminabila de meciuri fara victorii. De fapt, au trecut aproape doua luni de la ultimul succes al nou-promovatei, care obtine insa a patra remiza consecutiva, la acelasi scor, 1-1. Astazi, banatenii au fost egalii fostei prim-divizionare, Pandurii Tg. Jiu.

Mediop a deschis balul ratarilor pentru banateni, asta dupa ce l-a driblat pe portarul advers, apoi Danaricu, fost jucator la ASU Poli a trimis mingea in transversala, ca apoi sa deschida scorul pentru „panduri”, 1-0, minutul 30. Gazdele au fortat si golul doi, dar portarul Iulius Radulescu si bara, s-au opus.

Banatenii incep bine repriza secunda, Claudiu Matis reuseste sa egaleze in minutul 52, din a doua incercare, iar initiativa apartine banatenilor, Mediop ratand doua sanse mari de a mai inscrie pentru Ripi. Bujor, de la gazde, mai trimite o data in bara, ca Mediop, sa faca acelasi lucru, in minutul 92, din 8 metri.

1-1 scor final, intr-un meci in care Pandurii a avut barele, iar Ripensia ocaziile.

Cealalta reprezentanta a Timisului in liga secunda, evolueaza duminica de la ora 14, pe Stiinta, cu Luceafarul Oradea.

Ripensia: Radulescu – A Popa (c), M. Toma, Apro, C. Toma, Stoi, Tudor, Zaluschi, Bobina, Matis, Mediop. Au mai jucat: Bobina, Semeniuc, Dumiter.