Noutati :

N-a mai vazut Timisoara una ca asta! Am putea avea un sens giratoriu suspendat, la 10 m inaltime! Anuntul primarului Nicolae Robu

2 mai, 2017 - 12:55 PM
Autor: Anonim
Categorie: ADMINISTRATIE
13

TIMISOARA. Solutie uimitoare gasita de reprezentantii CFR pentru fluidizarea traficului fara afectarea liniei de cale ferata, pe care acestia planuiesc sa o dubleze pe teritoriul Timisoarei.

CITESTE SI: Incepe operatiunea cea mai importanta de la Pasajul Jiul din Timisoara! Ce vom vedea in cateva zile si cand va fi gata largirea?

Primarul Nicolae Robu a explicat ce s-ar putea face in acest sens in zona trecerii de cale ferata de pe strada Baader.

Acolo vor fi schimbari importante. Noi vom realiza Inelul 2 si avem o intelegere cu firma care are teren in zona, prin care firma ne cedeaza o parte din teren, in conditii optime. De la Antenei vom avea un racord la Demetriade pe cel mai potrivit traseu. S-a pus problema cum sa facem la intersectia stazii Baader cu calea ferata, in situatia in care existenta unui pasaj mai spre est trebuie desfiintat pentru ca nu confera destula securitate si nu e departe de celalalt pasaj care trebuie facut la Padurea Verde. Pe acolo va fi inelul 4 si e un punct foarte important. La intersectia Baader cu Calea Ferata. Acolo va fi un sens giratoriu la 10 m inaltime. CFR-ul va face asta. Vom avea 3 cai de acces la sensul giratoriu. Se va veni dinspre Divizia 9 Cavalerie, dinspre Baader si dinspre Demetriade. Nu va fi chiar de pe Demetriade, ci de pe noul tronson al inelului 2, facut pe proprietatea firmei. Vom avea 3 rampe cu lungimea de 230 de metri, care vor fi incidente la acea giratie suspendata la 10 m inaltime. Vom avea benzi de trafic care merg la sol, pe directiile care nu traverseaza calea ferata„, a precizat primarul Nicolae Robu.

CITESTE SI: Distractie nebuna, nu departe de Timisoara! Ce-au putut face cativa tineri? VIDEO!

Intrebat daca nu cumva totul va ramane la nivel de plan, data fiind suma uriasa ce ar trbui cheltuita pentru realizarea unui asemenea sens giratoriu, Nicolae Robu a spus ca „CFR nu poate aprecia cat poate acoperi financiar din fondurile pe care le va avea la dispozitie”.

e noapte.

Rating

  • 13comentarii

recomanda prietenilor

Pareri

  1. Iar nu si-a luat medicamentele mincinosul din Bocsig !

  2. Nu vă luați după ce spune Robu. Omul aruncă cu banii publici pe proiecte inutile, sau planuri de fezabilitate costisitoare, pentru proiecte irealizabile. Ce visază noaptea, vrea ca plan de fezabilitate de zeci de mii de euro, realizate de firme „cu deschidere”. La fel ca metroul în Timișoara, nici acest sens giratoriu suspendat nu are sorți de a fi realizat. Aș avea totyuși o întrebare pentru Robu: și unde sunt semafoarele pe sensul giratoriu, că în restul orașului fiecare sens giratoriu este înconjurat de o sumedenie de semafoare?

  3. De hartii sunt pline dulapurile. Atatea fac de ma doare mintea. Cand te uiti in jur bate vantu’, nu misca nimeni nimic.
    CFR nu e in stare sa-si spele vagoane, ce sa va spun de sosele.

  4. Ar trebui sa o implementeze in giratoriul din Buziasului. E teroare acolo dimineata si seara. Se sta minim 30 de minute!!!

  6. Măi copii dați-vă jos din cireș măi !

  7. O da…si in mijloc va construi o fantana cu pesti si cu jocuri de lumini.

    • In mijloc o sa fie fantana aia de 2 mil de euro pe care nu o mai face pe Bega.

  8. Eu il intreb pe Robu cand va merge semaforizarea „smart” promisa cu intarziere pentru 1 noiembrie 2016

  9. Aceast pasaj cu sens giratoriu trebuia făcut la Michelangelo și nu mai era nevoie de semafoare după o investiție de 10 milioane de euro

  10. Citiți cu atentie articolul ” cfr va construi … dar cfr nu poate aprecia cat poate acoperi financiar ” zice robu .Individul e dus rău cu pluta !

  11. Asta se intampla cand lasi un nebun sa vorbeasca liber.!!!

    Vedea-v-aş primari pentru o zi pe toți cei cu gura mare și capul mic dar mintea stând lejeră-n el!
    😅😥