Mediasul a castigat Cupa Romaniei, la Timisoara. Cei de la Gaz Metan s-au impus clar, in finala Final Four-ului, in fata lui U Cluj

Dupa ce a trecut de BC Timisoara in semifinale, echipa antrenata de Marcel Tenter a invins fara probleme, Universitatea Cluj in marea finala. Pentru clubul din Medias este al doilea trofeu din palmares, dupa Cupa Romaniei castigata in 2011.

Mediasul a inceput in forta partida cu Universitatea Cluj si a condus cu 9-0 in minutul 5, pentru ca la finele primului sfert sa aiba deja 10 puncte avans(17-7).
Echipa din judetul Sibiu s-a distantat si mai mult pe tabela in sfertul doi, beneficiind de un ecart de 19 puncte la pauza(44-25).
Clujenii au ramas fara reactie si dupa reluarea jocului, iar cei de la Medias si-au continuat cursa catre trofeu, asigurandu-si un avantaj confortabil de 26 de puncte, inaintea ultimelor zece minute de joc(62-36).
Mediesenii au avut si 29 de puncte avans in sfertul patru si, desi clujenii au redus handicapul la 15 puncte, in minutul 38(73-58), deznodamantul meciului nu a mai putut fi schimbat. Trupa lui Marcel Tenter s-a impus cu 76-62 si a plecat de la Timisoara cu trofeul Cupei Romaniei.
Krstanovic a fost cel mai bun marcator al Mediasului in finala disputata la Sala Constantin Jude, cu 16 puncte si 8 recuperari, urmat Mitchell cu 14 puncte, si Ivnovic, cu 11 puncte. Pentru U Cluj, cele mai multe puncte le-a marcat Wright , 15, Barnette, 14, si Nakic, 11.