Maria Sharapova, regina de la Beijing. Simona Halep coboara un loc in clasamentul WTA!

Rusoaica Maria Sharapova a castigat finala turneului WTA de la Beijing, din capitala Chinei, scor 6-4, 2-6, 6-3, in fata Petrei Kvitova din Cehia. Meciul a durat doua ore si 30 de minute, un meci pe muchie de cutit, extrem de spectaculos, in care ambele sportive s-au depasit pe sine, pentru a realiza o finala de 5 stele.

Fiecare set a avut povestea sa, Sharapova dominand cu autoritate mansele 1 si 3, Kvitova castigand categoric setul secund.

Este pentru prima data cand Sharapova triumfa la Beijing, acest trofeu fiind cel de-al patrulea in 2014, cele mai importante fiind cele de la Madrid si Roland Garros, ambele finale fiind disputate in fata romancei Simona Halep.

Cu aceasta victorie, Maria Sharapova trece de Simona Halep si va ocupa locul 2 incepand de luni in clasamentul WTA. Halep va cobori pe locul 3, in timp ce Petra Kvitova va ramane pe 4. Halep putea sa coboare chiar pe locul 4, daca sportiva din Cehia triumfa in China.

Romanca s-a retras in sferturile competitiei din China, unde trebuia sa dea piept cu Ana Ivanovici, dupa o accidentare in timpul partidei din optimi de finala cu germanca Andrea Petkovic.

Pentru Halep va urma prezenta de la Turneul Campioanelor in Singapore, turneu care va incepe la jumatatea lunii octombrie.