Mai multa liniste decat furtuna! Final (ne)asteptat intre ASU Politehnica si Poli Timisoara

Duel 100% timisorean cu o singura invingatoare.  Duelul fratricid dintre cele doua Poli din Timisoara a strans mai multe comentarii pe Internet decat spectatori la stadion, inaintea inceperii partidei arena Dan Paltinisanu primind nici macar 4.000 de spectatori.

Jocul din Cupa Romaniei asteptat de unii si nedorit de altii nu s-a ridicat la inaltimea spectatorilor, lipsind acel nerv caracteristic partidelor intre echipele din acelasi oras, chiar si „rautatea pozitiva”. In schimb am fost martorii unei evolutii limitate ale ambelor parti, dar si a unor discutii interminabile cu arbitrii.

Daca inainte de intalnire, ambii antrenori se plangeau de lipsa de efectiv, pana la urmata atat Bogdan Andone cat si IOnut Popa au folosit garnituri aproape de cele ideale.

Revenind la joc, gazdele de la ASU Politehnica au avut primul sut pe poarta, dupa o faza bine construita prin Staicu, minutul 15. In replica, oaspetii de la ACS Poli si-au creat si ei cateva sanse, prin Munteanu, sut parat de Bozoanca, apoi o „autobara” a lui Staicu si un trasor plecat de la Artean, putin pe langa poarta. Doar atat in primele 45 de minute, 0-0.

Partea secunda a inceput cu ACS in atac, iar in minutul 52, Abraw a deschis scorul, cu un sut din interiorul careului mare, dupa o asezare a lui Cretu. Trupa din prima liga a mai avut apoi doua mari ocazii de gol, ambele prin capitanul Artean, care a tras puternic in doua ocazii, dar in bara.

Violetii din liga secunda s-au apropiat timid de poarta adversa, Sorescu fiind insa aproape de egalare in minutul 68, cand sutul sau a trecut putin pe langa. Aceeasi finalizare ratat si in minutul 75, cand Krausz a trimis periculos spre poarta.

Finalul a fost dominat de ASU, iar Sorescu a avut cea mai mare ocazie de egalare in minutul 85, cand Smaranda a respins din doua incercari. Una peste alta s-a demonstrat ca diferenta dintre prima si a doua liga nu este asa de mare, dar ca experienta conteaza cel mai mult intr-un astfel de joc.

ASU Poli: Dur-Bozoanca – Motreanu, Krausz, Bilia (c), Taub, Coada, Sorescu, A. Ignea, Predescu, Plamada (60, Badauta), Staicu (83, Ghinescu)
Antrenor: Bogdan Andone

ACS Poli: Smaranda – Cretu, Bocsan, Melinte, Tiganasu, Artean (c), Vasvari, Munteanu (85, Doman), Croitoru (65, Curjuric), Birnoi (46, Mailat), Abraw
Antrenor: Ionut Popa