Mai greu decat era de asteptat! Handbalistii de la Poli Timisoara inving Focsaniul

TIMISOARA. Dupa eliminarea din Cupa si „dusul rece” de pe terenul campioanei, Dinamo, handbalistii alb-violeti au avut astazi sansa sa puncteze si la capitolul victorii oficiale in 2017! Si au facut-o, dar au muncit din plin in fata unei formatii, CSM Focsani, care s-a dovedit, foarte incomoda.

Banatenii s-au desprins prima data in minutul 10, la 6-3, iar in minutul 18, la 9-4, lumea se astepta la un meci usor. Moldovenii au revenit insa surprinzator si chiar au condus cu 11-10, iar la pauza tabela indica egalitate, 11-11. Tot vizitatorii au marcat primii in partea a doua, conducand pentru prima data la doua goluri, 13-11. Incetul cu incetul, violetii au revenit la forma obisnuita si datorita portarului Savic care a dat incredere echipei (14 interventii solitare). In minutul 45 Poli avea 20-15, iar oaspetii au mai avut o singura tresarire, revenind la doua puncte in spate, 21-19. Timisoara s-a impus in cele din urma cu 25-22, meritat, dar cu ceva emotii, iar acum are timp sa pregateasca derbiul cu Steaua, din deplasare, de saptamana viitoare.

Au marcat pentru gazde: Marjanovic – 7, Simovic – 6, Fenici – 5, Lazarov – 3, Milosevic – 2, Stefan – 1, Lasica – 1.