Mai greu decat era de asteptat! Handbalistii de la Poli se impun la limita la Satu Mare

TIMISOARA. Ca de obicei, elevii lui Pero Milosevic au oferit un meci incendiar suporterilor, nerecomandat cardiacilor. Pe foaie mega favoriti in fata unei nou promovate, pe teren a fost insa mult mai greu. Dupa 11-11 la pauza, Poli s-a impus abia pe final, cu 23-22 si asta pentru ca gazdele au ratat un 7 metri la ultima faza a jocului.

Satmarenii, nou-promovati si fara victorie in acest sezon au inceput mai bine, conducand ostilitatile in prima parte si mergand chiar la un +6 in repriza secunda. Violetii au revenit spre finalul jocului, au condus cu 23-21, dar in ultimul minut doi jucatori au fost eliminati, vazand cartonasul albastru. Satu Mare s-a apropiat la un gol, dar a aratat un 7 metri pe final si astfel sansa unui egal.

Timisoara invinge astfel la limita, obtine a doua victorie in campionat (ambele afara) si merge cu un moral bun in Norvegia, unde sambata va evolua in mansa tur a fazei a doua din Cupa EHF contra „vikingilor” de la OIF Arendal.

Marko Lasica a fost principalul marcator pentru Politehnica, la Satu Mare, cu 6 goluri, urmat de Filip Marjanovic, Marko Pejovic, Marko Simovic, toti cu 5 goluri de caciula.