Liga Europa: Victorie pentru Steaua, Rapid si FC Vaslui. Dinamo si Medias – infrangeri in deplasare. VEZI SCORURILE FINALE!

Cinci echipe romanesti au jucat, in joi seara, in prima mansa a play-off-ului Ligii Europa. Daca trei dintre ele au iesit victorioase in urma duelului, doua au finalizat jocul cu o infrangere.

Formatia Steaua Bucuresti a invins, pe stadionul lui CFR Cluj, cu 2-0 (1-0), echipa bulgara TSKA Sofia, in prima mansa a play-off-ului Ligii Europa. Returul se va desfasura, saptamana viitoare. Golurile au fost marcate de George Galamaz, fundasul Stelei reusind sa marcheze in minutul 16, din centrarea lui Bradan si Tatu (minutul 77) din afara careului.

FC Vaslui a invins, cu scorul de 2-0, la Piatra- Neamt, formatia ceha Sparta Praga; golurile au fost marcate de Temwanjera (minutul 13) si Milanov (minutul 35).

Rapi9d Bucuresti a invins, in deplasare, formatia poloneza Slask Wroclaw, cu scorul de 3-1, facand un pas mare spre calificarea in grupele Europa League. Golurile rapidistilor au fost marcate de N. Grogore, M. Roman si I. Apostol.

Dinamo Bucuresti a pierdut, scor 1-2, partida desfasurata, in deplasare, cu formatia ucraineana Vorskla Poltava. Golurile au fost marcate de Krivoseienko (minutul 32), Rebenok ( minutul 89) si M. Niculae (minutul 58).

Cealalta echipa romaneasca ce a jucat in deplasare, Gaz Metan Medias, nu a mai repetat rezultatele bune obtinute in dubla mansa cu Mainz. Gaz Metan a pierdut, scor 1-3, cu Austria Viena, golul echipei romanesti fiind marcat de Breeveld.