Leii din Banat inving clar Baia Mare! Timisoara este ca si calificata in turneul Final 8 al Cupei

TIMISOARA. Fara probleme… Meciul din optimile Cupei Romaniei de baschet dintre SCM BC Timisoara si Municipal Olimpic Baia Mare, mansa tur, a fost la discretia echipei banatene care s-a impus categoric, 96-69 si este ca si calificata in Turneul Final 8 al Cupei Romaniei.

baschet-baia-mare-3

Vizitatorii au stat aproape de gazde doar in primul sfert, timp in care au si condus cu 12-10. Dar doar atat! Violetii lui Nenad Mandic au castigat totusi primul sfert cu 21-13, apoi s-au desprins chiar si la peste 30 de puncte, 67-34, ca scorul final sa fie 96-69 pentru gazde, echipa ce va porni in mansa retur de la o diferenta de 27 de puncte avantaj.

baschet-baia-mare-2

Banatenii au dominat la toate capitolele, aratand ca victorie din campionat de la Dinamo este doar inceputul… Cakarevic a fost cosgheterul echipei cu 18 puncte, alti tre jucatori adunand 12 puncte de caciula, Jeremic, Calota si Dragusin. Imbucurator a fost astazi si aportul bancii de rezerve, mai ales ca 9 jucatori din cei 11 jucatori trecuti pe foaia de joc au si marcat.