Leii din Banat demoleaza Muresul. Baschetbalistii isi primesc noul antrenor cu o victorie clara. FOTO!

TIMISOARA. BC Timisoara a invins fara mari probleme vecina de clasament din Targu Mures, la capatul unei partide pe care a controlat-o de la un capat la altul.

Banatenii au dominat fara drept de apel prima repriza a intalnirii din sala Constantin Jude, profitand si de erorile din defensiva ardelenilor, care le-au servit baietilor lui Tudor Costescu si cateva pase care au dus la puncte importante puse pe tabela. La finele primului sfert, diferenta era de 7 puncte, pentru ca pana la pauza mare, timisorenii sa mareasca ecartul la 17, 49-32. Nici in repriza secunda banatenii nu au lasat garda jos, iar cu 46 de secunde inainte de finele sfertului al treilea, „leii” din Banat au avut si cel mai mare avantaj din acest meci, 29 de puncte. Cu toate ca in sfertul al patrulea ardelenii au mai recuperat pe tabela, victoria a revenit timisorenilor, cu 91-72. Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Jeremic, autor a 22 de puncte. Ceilalti marcatori au fost: Komatina-16, Flowers-15, Calota-10, Dragusin-10, Diaz-6, Rambo-6, Andries-6.

Cred ca a fost o victorie meritata, am intrat foarte motivati de la inceput. Baietii au aratat foarte mare seriozitate si au inteles ca e un meci foarte important pentru noi, la fel cum sunt toate de acum inainte. Au aratat caracter, nu a fost deloc o saptamana usoara. Am avut intensitate, am reusit sa aducem puncte usoare pe contraatac, cred ca ne-am urmat planul. Nici la 7-8 minute din meci nu credeam ca vom castiga usor. Muresul e o echipa care nu cedeaza decat in ultimul minut. De data asta cred ca noi i-am dominat si fizic si la recuperari, asa cum ne-am dorit sa se intample. Nu pot sa zic ca a fost usor…In mare parte au jucat ce vreau eu. Au fost cateva greseli, pentru ca nu poti juca fara greseala, dar au facut greseli de conceptie, pe care neaparat nu trebuie sa le repetam. Fault tehnic al lui Diaz, cateva aruncari grabite in sfertul 3, cand inca eram in controlul meciului, dar nu trebuia sa il pierde. Sunt nemultumit, chiar daca aruncarea a fost marcata, tactic gandirea a fost gresita. Dar aceste lucruri le putem pune la punct„, a declarat antrenorul timisorean, Tudor Costescu.

In runda viitoare, BC Timisoara va juca in deplasare impotriva lui Phoenix Galati.