Jocurile Olimpice Londra 2012: argint la haltere! Roxana Daniela Cocos a cucerit medalia de ARGINT!

Roxana Cocos a adus Romaniei o noua medalie, de argint, la Olimpiada de la Londra. Sportiva a cucerit argintul la haltere, categoria 69 de kilograme, cu un total de 256 de kilograme.

Roxana a tinut bine pasul. La stilul smuls, ea a ridicat 108 kilograme, apoi 111, ca la ultima incercare sa urce la 113 kg, cu unul peste performanta de la Campionatul European din aprilie 2012, din Antalya, unde a cucerit medalia de argint la total.

La ”aruncat”, sportiva de 23 de ani a inceput tare, ridicind 138 de kilograme din prima tentativa. in acel moment devenea lider la total! A fost intrecuta insa de bielorusele Dzina Sazanavet si Marina skermankova, apoi si de nord-coreeanca Rim Jong Sim, potrivit www.gsp.ro.

Roxana a mutat bariera imediat la 143 de kilograme, incercare reusita, si a trecut pe locul doi, cu 256 kg, dupa asiatica. Romanca a incercat apoi la 146 de kg, dar a ratat si a ramas pe pozitia secunda a podiumului. Rim Jong Sim a triumfat cu 261 kg.

Este a doua medalie la haltere in doua zile. Ieri, Razvan Martin a cucerit medalia de bronz la 69 de kilograme.