Ion Craciunescu spune ca fiul sau trebuia sa acorde doua penalty-uri lui ACS Poli cu Chiajna: ‘Am stins televizorul, m-am enervat’

Craciunescu a analizat cele doua faze contestate de timisoreni la meciul cu Chiajna si a recunoscut ca fiul sau, Teodor Craciunescu a gresit neacordand penalty atat la faultul asupra lui Keita cat si la cel cotra lui Popovici.

Timisorenii au solicitat mai intai penalty in minutul 34, la scorul de 1-0 pentru Chiajna, cand Bambara a avut o intervetie  in careu asupra lui Keita si mai apoi, in ultimul minut de joc cand Popovici a fost faultat in careu de Savin. Arbitrul Teo Craciunescu nu a dictat 11 m la niciuna din cele doua faza, dar tatal sau a recunoscut ca a gresit.

„La faza din prima repriza, prima oara cand am vazut-o am zis ca nu e penalty niciodata, apoi m-am uitat la reluare si am  vazut ca ii agata piciorul atacantului.Dar mingea deruteaza acolo, aparatorul atinge mingea cu piciorul stang si de aceea  mingea se duce in dreapta, dar inainte de a atinge mingea se intampla contactul in care este faultat jucatorul timisorean.  Este penalty! Trebuie sa fim corecti chiar daca e fiul meu. Dar va dau cuvantul meu ca oricine este arbitru pentru astfel de  faza nu l-as condamna. Insa, la ultima faza nu avem ce comenta. Cand am vazut-o am zis ca e penalty clar si cand am vazut ca da simulare am stins televizorul, m-am enervat! M-am pus sa joc sah pe calculator‘, a spus Ion Craciunescu, care a comentat  si faza din minutul 65 la care cei de la Chiajna au solicitat penalty, pentru un hent in careu al lui Scutaru dupa un sut al  lui Serendiuc:” Acolo a fost decizie corecta, la faza aceea nu se putea da nimic. Este o minge sutata, este un jucator care  vrea sa respinga mingea sutata violent in capul lui si mingea aluneca putin in mana, acolo nu poate sa fie intentie niciodata  si nici pozitie nefireasca a mainii”, a conchis Craciunescu.