Invinsi clar in finala din Ungaria. BC Timisoara vine acasa cu locul doi

Alb-violetii Timisoarei s-au clasat pe locul al doilea la Cupa Felegyhazi, turneu organizat de prim-divizionara maghiara din Kecskemet, 65-85 in ultimul act, dar dupa un meci mai strans decat o arata scorul.

Baschetbalistii timisoreni au pierdut finala jucata impotriva echipei gazda, KTE-Duna Aszfalt, desi aveau avantaj spre finalul sfertului al treilea, 52-49.

Cu doi jucatori din nationala Ungariei, calificata in optimile de finala ale Campionatului European care se incheie astazi – Kemal Karahodzic, un sarb naturalizat, si Krisztian Wittmann – gazdele s-au desprins in ultimele 12 minute, la o diferenta ce nu reflecta desfasurarea partidei.

Trupa lui Costescu-Markovic-Bota a condus cu 7-2, iar pauza a gasit cele doua formatii la diferenta de o posesie (40-37). Capitanul Mladen Jeremic a inscris 16 puncte in prima repriza, cu procentaj de 80% la aruncarile de trei puncte (4/5) si a fost bine sprijinit de Burgess si ”internationalul” Calota, prezent si el la Euro 2017.

In sfertul al treilea, Diaz a condus jocul Timisoarei, care a intors rezultatul. La avantaj de trei puncte, KTE a izbutit cateva cosuri de la distanta si contraatacuri rapide, care au dus la un partial de 12-0. Violetii au mai putut reusi doar o apropiere la doua puncte, in sfertul al treilea, iar gazdele au luat cupa pregatita formatiei castigatoare.

Jeremic cu 18 puncte si Calota cu 15, au fost cei mai buni marcatori ai banatenilor.

Miercuri, 20 septembrie, BCT va juca urmatorul meci amical, in Serbia, pe terenul formatiei ce a participat la recenta editie a Cupei Timisoara, Kosarka Klub Vrset, pe care a si castigat-o.