Informatica Timisoara ramane in cursa pentru aurul national dupa victoria din derby-ul Banatului

TIMISOARA. O echipa timisoreana ce isi doreste titlul in acest an este gruparea de futsal Informatica. Si are toate motivele sa spere la coronita… Un sezon bun pana acum, o echipa puternica si rezultate pe masura. Astazi, in al doilea meci pe 2016 acasa, Informatica a trecut in derby-ul Banatului de Muncitorul Resita.

A fost 5-2 dupa un meci rezolvat inca de la pauza, banatenii „de campie” conducand dupa 20 de minute cu 4-0. Ilas de doua ori, Dobre, Lupu si Dumitru marcand pentru violeti, care au avut si o sumedenie de alte ocazii, in special prin Matei.

Victorie lejera pentru Informatica, echipa care se deplaseaza in weekend la Iasi, pentru jocul cu formatia din localitate. Banatenii sunt pe locul secund in sezonul regulat si au sanse mari sa intre in play-off pe o pozitie care sa poata sa ii permita sa lupte pentru medalii. Chiar pentru aur.