Inceput pe canicula, incheiat pe ploaie. Semn de belsug. ASU Poli Timisoara, a doua victorie la rand

TIMISOARA. Un derby mult asteptat de fanii violeti al celor doua echipe s-a disputat astazi pe stadionul Stiinta, unde ASU Poli si FC Arges au inchis runda a doua a ligii secunde.

Banatenii au inceput ofensiv si au avut prim sansa de gol prin Stancu, insa argesenii au lovit la singura lor actiune de poarta din prima parte. A fost o mine de urmariere pentru Andrei Nila, care a castigat duelul cu Coada si a trimis pe sub Gakos, care si el are vina la golul incasat, 0-1, minutul 12.

Elevii lui Bogdan Andone s-au aruncat apoi in atac, dar Sorescu si Predescu in doua situatii nu au gasit cele mai bune finalizari. Egalarea a venit totusi in minutul 41, la o faza care nu anunta nimic. O mine trimisa la bataie pentru Badauta, a fost deviata de Cotiga spre propria poarta, insa portarul Popescu iesise si el pe centrare, astfel ca oaspetii au „reusit” un autogol de poveste, 1-1, scor cu care s-a intrat la pauza.

Partea secunda incepe cu Poli in atac. Nou-intratul Motreanu lobeaza putin peste poarta, apoi Badauta recuperaza o minge la 20 de metri, patrunde in careu si marcheaza pentru 2-1, minutul 56. Motreanu se remarca din nou cu o actiune persoana frumoasa, dar nu l-a invins pe Popescu… Apoi a inceput o ploaie torentiala, care nu a intrerupt meciul, dar nici nu a modificat tabela de marcaj.

Poli a tinut de scor si a obtinut o victorie meritata, si iata ca dupa doua etape, echipa suporterilor are maximum de puncte.

ASU Poli: M. Gakos – Coada (46, Motreanu), Bilia, Mera (c), Taub, Stancu (70, Staicu), Krausz, Sorescu (63, Giuricici), Predescu, Plamada, Badauta.