Inceput cu stangul in Top 6. BC SCM Timisoara pierde un duel strans cu CSM Oradea

TIMISOARA. Esec dupa un meci echilibrat! CSM Oradea a invins pe BC SCM Timisoara la o diferenta de o posesie. Bihorenii s-au impus in Sala Constantin Jude cu scorul de 88-86 (19-15, 24-26, 23-22, 22-23). Vizitatorii au avut +11 in sfertul 3, dar banatenii au revenit pentru un +5 in ultimul sfert, insuficient insa pentru o victorie. Timisoara invinsese trupa din Oradea de doua ori in sezonul regulat, dar iata ca de aceasta data a capotat in fata unei echipe ce pana la urma a avut putin noroc in plus.

CITESTE SI: Intamplare socanta la Timisoara. O masina a ajuns pe contrasens, pe un bulevard, in timp ce soferul si prietenul sau dormeau dusi in autoturism. Video

Echipa din Tinutul Crisurilor a inceput cu 7-0, banatenii au egalat in sfertul 2 la 26, ca dupa pauza oaspetii sa mearga la 52-41. Timisoara a avut +5 la inceputul sfertului 4 dar nu a putut mentine avantajul.

Cu Jeremic in zi neispirata, dar per total cu 48% aruncari reusite, fata de 55% ale vizitatorilor, Timisoara incepe cu stangul si va juca urmatorul meci din Top 6 la Cluj, invinsa ieri la Bucuresti, de Steaua. Sibiul ramane prima dupa victoria de la Pitesti.

De la CSM Oradea s-au remarcat Vaidas Kariniauskas cu 23 puncte (2×3), 2 recuperari si 2 pase decisive, Kristopher Jameil Richard cu 16 puncte (1×3), 4 recuperari si 4 pase decisive.
De la invinsi s-au remarcat Igor Mijajlovic cu 17 puncte (3×3), 5 recuperari si 5 pase decisive, Adrian Diaz cu 14 puncte, 3 recuperari si o pasa decisiva si Octavian Popa Calota cu 13 puncte (1×3), 2 recuperari si 2 pase decisive.