Inca o echipa mare din Europa, eliminata de la Mondialul brazilian! Ce surpriza s-a inregistrat in Grupa C!

Dupa Spania si Anglia, Italia paraseste si ea Brazilia. Pentru ‘squadra azzurra’ este pentru a doua oara consecutiv cand pleaca acasa de la turneul final al Campionatului Mondial in faza grupelor.

Italienii au inceput bine Mondialul din Brazilia cu victoria (2-1) obtinuta in fata Anglei, a urmat insa apoi infrangerea cu Costa Rica(0-1), iar marti meciul decisiv cu Uruguay. Pentru trupa lui Cesare Prandelli ar fi fost suficient si un egal in fata lui Suarez si compania pentru a merge mai departe la Cupa Mondiala. Insa, Italia a fost invinsa 0-1 de selectionata antrenata de Oscar Tabarez si a fost eliminata.
A fost 0-0 la pauza, insa italienii au ramas in zece in minutul 58, dupa ce Marchisio a fost eliminat, iar Uruguayul a dat lovitura in minutul 81 prin golul marcat de Godin si si-a asigurat calificarea in optimi, alaturi de Costa Rica, echipa care a incheiat grupa D din postura de lider, cu un total de 7 puncte, costaricanii remizand in ultimul meci 0-0, cu Anglia.

In Grupa C, Columbia a incheiat ca lider detasat, cu maximum de puncte(9), avand trei victorii in cele trei meciuri disputate, ultima obtinuta marti seara, scor 4-1, in fata Japoniei. Juan Cuadrado(17′) din penalty, Jackson Martínez (55′ si 82′) si James Rodriguez ( 90′) au marcat pentru Columbia, iar Shinji Okazaki a inscris pentru japonezi, in minutele de prelungire ale primei reprize.
Mult mai disputat a fost insa celalalt meci din Grupa C, dintre Grecia si Coasta de Fildes, cele doua echipe luptand pentru calificare pana in ultimele minute. Elenii au deschis scorul in minutul 42 prin Andreas Samaris, dar ivorienii au egalat prin Wilfried Bony, in minutul 74 si Drogba si compania au fost la doar cateva secunde de optimi. N-a fost insa sa fie, pentru ca in ultimul minut de prelungire meciului, grecii au primit penalty, iar Samaras a transformat, ducand Grecia pentru prima oara in istorie mai departe de faza grupelor la un turneu final de Campionat Mondial.
Grecia, echipa care a lasat Romania acasa la acest Mondial va juca in optimi cu Costa Rica duminica, 29 iunie, de la ora 23, pe Arena Pernambuco, Recife, iar Uruguayul va intalni Columbia, sambata, 28 iunie, de la ora 23, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Miercuri se stabilesc echipele calificate in optimi din grupele E si F.
Iata meciurile de astazi:
19,00: Nigeria — Argentina, la Porto Alegre, in Grupa F
19,00: Bosnia-Hertegovina — Iran, la Salvador, in Grupa F
23,00: Honduras — Elvetia, la Manaus, in Grupa E
23,00: Ecuador — Franțta, la Rio de Janeiro, in Grupa E

O situatie interesanta ar putea aparea in Grupa F, acolu unde, FIFA ar putea fi pusa in situatia de a apela la tragerea la sorti pentru a stabili o echipa calificata in optimi. Ultima ora cand s-a intamplat asa ceva a fost in urma cu 24 de ani.

Situatia s-ar putea produce daca Argentina va invinge cu 1-0 Nigeria, iar Bosnia ar pierde cu acelasi scor partida cu Iran. Nigerienii si iranienii ar fi atunci la egalitate perfecta si nu ar putea fi departajati decat prin tragere la sorti.