I-am batut la 0!! Romania invinge Rusia cu jucatorii de la Timisoara in prim plan!

Romania a inceput partida de la Iasi cu Rusia, din etapa a III-a a Rugby Europe Championship, avand in componenta 7 jucatori de la Timisoara Saracens, si atentie altii 6 sportivi care au evoluat cel putin un meci pentru echipa banateana.

Echilibru este cuvantul care a carcaterizat primele 20 de minute, timp in care ambele echipe puteau deschide scorul, insa au rtat cate o lovitura de pedeapsa. Rusii au evoluat in multe momente curajos si s-au aparat bine, in timp ce romanii s-au organizat foarte bine in defensiva, dar nu au reusit de prea multe ori sa intre in 22-ul advers. In minutul 25, beneficiind de avantajul unei eliminari temporare din tabara vizitatorilor, Romania a reusit primul eseu, prin capitanul Timisoarei, Stelian Burcea, care a jucat cu mult curaj dupa o gramada in care linia I si a II-a a impins puternic… Finalul primei parti apartine stejarilor, care nu reusesc insa sa imi mai treaca puncte in cont, scorul la pauza fiind de 5-0, deoarece eseul nu a fost transformat de Vlaicu.

„Americanul” avea sa se revanseze in primele secunde ale partii a doua, cand, dupa o actiune excelenta sustinuta de Paula Kinikinilau, Vlaicu reuseste un eseu frumos, pe care il si transforma, 12-0. Dupa doar doua minute, acelasi jucator reuseste sa isi mai treaca numele le lista marcatorilor, de aceasta data in urma unei lovituri de penalitati, 15-0. Stejarii profita de momentele bune, raman in atac si mai reusesc un eseu, tot prin Burcea, insa aceasta este anulat de arbitrul scotian pentru miscare dubla la sol, o decizie totusi contestabila… In minutul 60, „timisoreanul” Jody Rose aflat in acest an in premiera ca titular la nationala, obtine o penalitate din pozitie centrala, iar Vlaicu nu greseste, 18-0.

Mai trec doar cateva minute si acelasi Burcea, cu siguranta omul partidei (desi Vlaicu a fost declarat oficial) pentru tot ce a aratat si azi in teren a dat un „asist” perfect pentru Viorel Lucaci care a inscris eseul cu numarul 3 al partidei, netransformat insa de Vlaicu, 23-0, iar partida era deja jucata.

Si pentru ca un meci de rugby are de „toate” a urmat si o mica incaierare generala, pornita mai mult din frustrarea „ursilor”, soldata cu doua cartonase rosii, unul de fiecare parte, nou intratul Gorcioaia si Titiev.

Si ca acest mneci sa aiba si o cireasa pe tort, Jody Rose a reusit acest lucru pe final de partida, incunand o evolutie extraordinara a echipei Romaniei. Vlaicu transforma si 30-0 victorie cu punct bonus ofensiv pentru Stejari.

Romania a inceput perfect actualul sezon din Rugby Europe Championship, inregistrand si in primele doua etape, doua succese, 39-14 cu Portugalia si 21-18 cu Spania, in deplasare. Stejarii mai au de jucat cu Germania, tot la Iasi, apoi cu Georgia la Tbilisi.