FOTO! Hemofarm Varset – BCM Timisoara 92 – 77 (18-21, 43-36, 65-61)! Timisoara a tinut piept 30 de minute unei foste vicecampioane a Serbiei!

Daca la fotbal Poli a ajuns in liga secunda, la baschet se pare ca banatenii vor avea un sezon promitator in prima liga, avand sanse serioase sa atace primele trei locuri ale campionatului. Cel putin asta a fost senzatia vineri seara la meciul in care elevii lui Predrag Badnjarevic au reusit sa tina piept unei foste vicecampioane a Serbiei, Hemofarm Varset.

In meciul disputat intr-o arena superba, de 5000 de locuri, la doar 60 de kilometri de orasul de pe Bega, baschetbalistii timisoreni au reusit un prim sfert excelent, in fata unei echipa care nu si-a menajat vedetele Nikola Otasevic sau Ivan Maras. Timisorenii i-au tinut la respect si chiar au condus dupa zece minute cu 21-18. A fost momentul in care sarbii s-au trezit si si-au luat in serios adversarul, reusind sa revina si sa preia conducerea la pauza, 43 – 36. Dupa pauza la rampa a iesit baschetbalistul Timisoarei, Dominique Archie.

Jucatorul de culoare, adus din Statele Unite, a reusit un sfert excelent prin cele 14 puncte din totalul de 25 reusite de BCM Timisoara in acest sfert. A fost si momentul in care americanul le-a aratat prin slam dunk-uri sale de ce sunt apreciati jucatorii de peste ocean, in detrimentul celor din Europa. Diferenta dintre cele doua combatante s-a facut insa in ultimul act. Obositi dupa un cantonament de cateva saptamani, timisorenii au cazut fizic, plavii impunandu-se la final cu un rezultat mult prea dur decat realitatea din teren, 92-77.

Pentru a intelege cat de mare este diferenta dintre cele doua echipe, trebuie spus ca anul trecut echipa BCM Timisoara, formata din alti jucatori ce-i drept, a pierdut la o diferenta de 30 de puncte in fata echipei secunde a plavilor.

CASETA TEHNICA
Hemofarm Varset – BCM Timisoara 92 – 77
Marcatori BCM Timisoara: Archie 26, Cuici 22, Sarovici 14, Jovanovici 8, Markovici 3 si Paltinisanu 4