HC Poli Timisoara pierde clar la Steaua acasa

Dupa esecul dureros din prima etapa cu CSM Bucuresti, handbalistii de la Poli au plecat spre Capitala cu gandul la o revansa, pentru a-si lua punctele inapoi, in partida cu Steaua, echipa ce a batut Turda in prima runda.
Doar ca planul de acasa nu s-a potrivit cu cel d ela piata. Polistii au avut 10 minute de cosmar, mai ales pe faza ofensiva, unde au ratat din toate pozitiile, si unde au aparut tot felul de greseli, de la pase gresite la fortari in atac. Noroc cu paradele lui Daskaloski care efectiv a limitat proportile scorului. Steaua a profitat, a condus cu 4-1, insa violetii au avut apoi un moment in care pareau ca pot reveni in joc, egaland la 4 si avand atacul. Dar a fost o iluze, gazdele desprinzandu-se la 8-5 si la 13-8 dupa 30 de minute.
De remarcat si eliminarea lui Timofte, care la o lovitura de 7 metri la tintit in fata pe portarul advers, Maskevic…
In partea secunda, Poli nu a reusit sa tina pasul, Steaua avand mai mereu un ecart linistitor de 6 puncte: 16-10, 20-14, 23-17, 27-21. Singura parte buna, daca se poate spune asa, este ca au jucat multi tineri de perspectiva la echipa banateana care pot, creste frumos la intr-un mediu competitiv. Un plus mare pentru portarul Daskaloski care a avut circa 20 de interventii salvatoare, inclusiv la aruncari de la 7 metri.
Totusi, gust amar dupa aceasta infrangere contra unei echipe care a terminat sub Poli sezonul trecut. Marcatorii Timisoarei: Chikovani 3 Lasica 2 Pejovic 6 Fenici 5 Stefan 1 Grigoras 1 Leordean 1 Neamtu 1 Halca 1