Handbalistii timisoreni scapa de emotiile retrogradarii. Alb-violetii au remizat in al doilea meci din duelul cu CS Caras-Severin

Dupa victoria reusita joi la Timisoara(27-19), echipa lui Constantin Stefan a reusit un egal sambata la Resita in fata trupei lui Aihan Omer si va lupta in continuare pentru locurile 7-9.
 Alb-violetii si-au dorit sa transeze disputa cu CS Caras-Severin in meciul de sambata si sa evite o partida decisiva care ar fi urmat sa se joace duminica. CH Poli a incercat sa repete debutul meciului de la Timisoara si la Resita. Elevii lui Constantin Stefan au avut 2-0 in minutul 3, dar resitenii au tinut aproape si au egalat repede (2-2).
Ajutati insa si de interventiile lui Stanescu, timisorenii au reusit sa se despinda pana la jumatatea primei reprize la trei lungimi(4-7) si si-au mentinut avantajul(9-12, min.28), desi gazdele au reusit sa se apropie la un moment dat la doar un gol.
Pe finalul primei reprize, Poli a reusit chiar sa mareasca ecartul la patru goluri(9-13), Timofte si compania conducand la pauza cu 14-10.
Echipa lui Aihan Omer a inceput insa mai bine partea secunda a jocului. Desi timisorenii au marcat primii pentru 15-10, CS Caras-Severin a bifat apoi trei reusite consecutive si apropiat la 2 goluri(13-15, min.34), pentru ca dupa o alta serie de trei goluri, gazdele sa treaca pentru prima oara la timona(16-15, min.40). Cele doua echipe au mers apoi cap la cap, meciul fiind unul foarte disputat pana la final.
Cu doua minute inainte de ultima sirena, Poli conducea 25-24, apoi Resita a egalat si cand mai erau doar cateva secunde ar fi putut sa dea lovitura, insa Stanescu s-a opus, iar apoi Grigoras a fost blocat de Santeiu. Scorul final a ramas(25-25), iar Timisoara va juca mai departe pentru locurile 7-9, in timp ce Caras Severin va lupta pentru salvarea de la retrogradare.