Handbalistii timisoreni reusesc a doua victorie in actualul sezon al Ligii Nationale. Timisorenii s-au impus la Suceava

Dupa ce joi s-au impus pe teren propriu in fata Stelei, scor 31-29, duminica, echipa antrnata de Constantin Stefan a castigat si in deplasare. Banatenii au invins echipa CSU Suceava, in cadrul celei de-a patra etape a Ligii Nationale.

Gruparea timisoreana a inceput bine meciul de la Suceava, insa alb-violetii nu au scapat inca de fluctuatiile din joc. Dupa ce in minutul 5 au condus cu 3-1,  handbalistii de la Poli s-au vazut condusi(4-3) cinci minute mai tarziu, pentru ca apoi gazdele sa ajunga si la trei goluri avans(8-5, min.19).
Totusi, elevii lui Constantin Stefan au reusit sa revina inainte de pauza. Timisorenii au egalat(11-11, min.25) si au iesit la cabine in avantaj, 16-13.
Politehnica s-a distantat la 5 lungimi pe debutul reprizei secunde(20-15) si, desi sucevenii au reusit sa reduca ecartul la doar un gol(26-25) cu 9 minute inainte de final, alb-violetii s-au impus in cele din urma fara probleme, la 4 goluri avans, scor 31-27.
Cel mai bun marcator al banatenilor a fost Irakli Chikovani, care a inscris 8 goluri, urmat de Iulian Halca, cu 5 goluri. Ei au fost completati de Timofte si Irimias, fiecare cu cate 4 goluri marcate, Mrakic si Petkovic si Kaftin, cu cate 3 goluri inscrise si Lela, 1.
Sambata, pe 5 octombrie Poli va juca pe teren propriu cu CSM Bucuresti, in cadrul etapei cu numarul 5 a Ligii Nationale.