Handbalistii de la Poli Timisoara inving Turda si joaca finala pentru careul de asi, in deplasare

TIMISOARA. Ca de obicei, handbalistii de la Poli au oferit un meci de infarct cu Potaissa Turda, dar totul este bine cand se termina cu bine.

Meciul de astazi a fost al doilea din seria de trei jocuri, contand pentru sferturile de finala ale campionatului national. Poli, a saptea clasata dupa sezonul regulat a intalnit Potaissa, ocupanta locului doi, care a invins in primul joc al seriei, disputat in Ardeal in aceasta saptamana.

In jocul disputat in Sala Constantin Jude, banatenii au inceput mai slab, linia de 9 metri a vizitatorilor dominand prima jumatate a din repriza intai, 4-7. Elevii lui Pero Milosevic s-au trezit la fix si au intors scorul, intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri, 15-13. In partea secunda, violetii s-au desprins chiar si la cinci goluri, dar ardelenii au revenit in joc, astfel ca finalul a fost pe muchide de cutit.

In cele din urma, Timisoara s-a impus cu 30-29, mai mult decat meritat, intr-un meci dominat de lovituri de la 7 metri, dar si de decizii ale arbitrilor, care au suparat ambele tabere. Una peste alta, Timisoara a castigat in teren, a egalat situatia la general, si au trimis partida intr-un joc decisiv ce se va disputa saptmana viitoare la Turda. Au marcat pentru Poli: Marjanovic – 10, Milosevic – 6, Fenici – 4, Lasica – 4, Santeiu – 3, Lazarov – 3.