Handbalistii de la Poli Timisoara au pierdut din nou la Turda

TIMISOARA. Dupa ce in luna februarie violetii au pierdut la un gol la Turda in Cupa Romaniei, astazi cele doua echipe s-au intalnit din nou, de aceasta data in sezonul regulat. Si de aceasta data, trupa ardeleana a reusit sa se impuna, acum mai clar, cu 31-25. Meciul a fost insa echilibrat, dar ardelenii au reusit sa se desprinda in final.

Violetii au condus in primele minute, dar niciodata la mai mult de un gol, Turda fiind prima echipa care s-a desprins la 3 goluri, 7-4. Inainte de pauza Poli a egalat, insa gazdele s-au dus din nou trei puncte diferenta, 15-12.

Fara Lasica, Pejovic si Simovic, accidentati, Poli a mai avut o revenire pana la 17-18, dar Turda a gestionat partea a doua a partii secunde excelent, castigand in cele din urma clar, 31-25. Aproape ca niciodata, cei mai buni marcatori ai Timisoarei au fost doi romani, Santeiu – 6 goluri si Fenici – 4.
In runda viitoare, Poli primeste pe teren propriu vizita echipei de pe locul al treilea, CSM Bucuresti.