Gura de oxigen! ACS Poli s-a impus in fata Viitorului lui Gica Hagi, scor 2-1. Alexa a bifat prima reusita ca antrenor

Gruparea banateana a reusit sa obtina a doua victorie din acest an, in meciul disputat in deplasare in fata Viitorului Constanta si se mentine, deocamdata, pe locul 12 in clasament, la 5 puncte de primul loc retrogradabil.

Timisorenii au anticipat un meci dificil la Chiajna si nu s-au inselat.

Fostul jucator al lui Poli, Mircea Axente a fost primul care i-a dat emotii lui Alexa. Atacantul a trimis putin pe langa poarta in minutul 4. Si tot el, a scapat periculos spre poarta timisorenilor in minutul 17, insa Nuno Claro a reusit sa scoata in corner.
Contrar cursului jocului, Timisoara a deschis scorul in minutul 19, prin golgheterul Szekely, ramas dator in ultimele zece etape. Sevit perfect de Nanu, varful banatenilor a reluat cu capul la vinclu si a alergat imediat la Alexa pentru a se bucura impreuna.
Bucuria nu a tinut insa prea mult pentru timisoreni. Manati de Hagi din tribune, cei de la Viitorul nu s-au lasat, iar inainte de a iesi la vestiare pentru pauza, Baluta a executat un lob superb din coltul careului, peste Nuno Claro si a restabilit egalitatea.

La revenire, Szekely si-a incercat din nou norocul la poarta lui Balauru, de aceata data cu un sut de la distanta insa portarul Viitorului a reusit sa retina fara multe probleme(51′).
ASC Poli a scapat usor in minutul 64 cand gazdele au cerut penalty la interventia in careu a lui Morariju asupra lui Baluta, pentru ca la doar cateva secunde dupa, Nanu sa scape in careului Viitorului si sa-si readuca echipa in avantaj, cu o sut la care Balauru nu s-a putut impotrivi desi a atins mingea(65).
Trupa lui Hagi a sperat insa pana la capat, iar timisorenii au trecut prin ceva emotii pana la final. Larie a trimis putin pe langa vinclul portii lui Nuno Claro de la 35 de metri(70′), iar Tanase le-a dat si el de furca banatenilor in doua randuri, insa, mai intai, Morariju a reusit sa-si salveze echipa deviind cu capul sutul expediat de jucatorul Viitorului, care a facut o cascada de driblinguri in careul lui ACS Poli, iar apoi Nuno Claro a respins in corner sutul din intoarcere al aceluiasi Tanase.

Tot Nuno Claro a fost cel care a intervenit salvator si la sutul lui Larie din minutul 90, iar ACS Poli a reusit sa isi treaca in cont primele puncte dupa trei etape de seceta.