Galop de sanatate pentru Informatica Timisoara la reluarea Ligii 1 de fotbal in sala

TIMISOARA. Informatica Timisoara a trecut fara probleme de Spicom Sfantu Gheorghe, singura echipa din prima liga de fotbal in sala care nu a obtinut nicio victorie in acest sezon.

Venita in efectiv redus la Timisoara, cu doar 6 jucatori, Spicom Sfantu Gheorghe a facut fata Timisorenilor doar jumatate de repriza. Inceputul de meci a fost strans, ardelenii reusind sa inscrie o data, insa Informatica a punctat de doua ori prin Felipe Oliveira. Informatica a dominat teritorial intreaga prima repriza si pana la pauza a mai inscris de alte doua ori prin nou venitul Daniel Araujo, aflat la primele sale doua reusite in Liga 1.

Partea a doua a jocului a fost un adevarat show oferit de Informatica Timisoara. Oboseala acumulata de jucatorii Spicomului s-a vazut din plin, iar golurile au curs in poarta ardeleana. Capitanul Milos Simic a reusit un hattrick, Rakic a punctat si el de doua ori, in timp ce Felipe Oliveira si-a completat si el tripla. Ultima reusita a Informaticii i-a apartinut lui Valentin Ilas, care a dus scorul la un incredibil 11-1.

Aceasta este a patra partida din acest sezon in care Informatica inscrie peste 10 goluri, si odata cu acest triumf ajunge la 41 de puncte, fiind liderul clasamentului.

In runda viitoare, programata in 11 martie, Informatica Timisoara va juca pe terenul lui Autobergamo Deva. Pana la acea partida, timisorenii vor mai disputa un meci in Cupa Romaniei, in 4 martie, pe terenul echipei de liga secunda Fortius Buzau.