Rugbystii timisoreni si-au indeplinit doar pe jumatate obiectivul propus pentru acesta etapa. Reveniti pe Marele Oval, la o luna si jumatate de la succesul cu Farul, elevii lui Danie de Villiers isi doreau o noua victorie cu punct bonus ofensiv, insa in final au fost nevoiti sa se multumeasca doar cu 4 puncte.

Steaua a aratat  o alta fata in nocturna la Timisoara decat in meciul tur din capitala pe care campionii l-au castigat fara probleme 36-13, dupa ce au marcat 6 eseuri.
La fel ca la Bucuresti si sambata tot timisorenii au fost cei care au deschis scorul. Eseul din minutul 19 reusit de Lemnaru si transformat  de Conache a adus primele 7 puncte in dreptul RCM-ului,  insa la doar doau minute dupa, bucurestenii au reusit egalarea printr-o incercare a lui Sakalia, transformata de Patrascu(7-7), egalitatea  avand sa se pastreze pana la finalul primei reprize.
Pe debutul partii a doua a jocului, Timisoara a trecut din nou in avantaj, dupa un eseu de penalizare transformat de acelasi Conache(14-7), dar oaspetii si-au mai pus si ei trei puncte in cont dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Dumbrava(14-10).
Capitanul Carpo a mai adus o reusita in dreptul RCM-ului pe finalul partidei, si aceasta transformata de Gabi Conache, insa campionii au fost nevoiti sa se multumeasca de aceasta data cu o victorie fara punct bonus. Scorul final al partidei de pe „Dan Paltinisanu” a fost stabilit la 21-13, dupa ce Dumbrava a mai transformat o ‘penalitate’ pentru Steaua, inainte de a pleca la vestiare.
‘A fost mai greu decat ne-am asteptat, am facut ‘o rmanesca’, am tratam meciul cu superficialitate, cu toate ca ne-am antrenat foarte bine saptamana asta, insa Steaua ne-a surprins, a avut un reviriment dupa schimbarea de antrenor probabil. Insa, destul despre Steaua, e problema lor, noi ne multumim acum cu victoria, chiar daca e fara bonus, lupa continua si mergem mai departe, nu s-a terminat campionatul, sunt inca patru puncte in contul nostru si asta e ce conteaza in momentul de fata”, a spus capitanul RCM-ului, Daniel Carpo.
In repriza a doua a meciului cu Steaua, Jody Rose s-a accidentat destul de grav, fiind transportat cu ambulanta la spital. „Nu stim exact despre ce este vorba dar din cate am inteles ar fi o fractura la picior”, a spus antrenorul Danie de Villiers, care nu a fost multumit de rezultatul obtinut sambata: ”  Nu acesta este nivelul cu care suntem obisnuiti, nu acesta este nivelul pe care il asteptam, insa acum important este cum vom reactiona la ceea ce s-a intamplat”, a spus antrenorul RCM-ului.