Dupa doua titluri consecutive, timisorenii au fost obligati sa se multumeasca doar cu bronzul in acest sezon. Incidentul petrecut la semifinala cu Farul le-a interzis celor de la RCM accesul in finala mare a campionatului.
Totusi, banatenii si-au aparat blazonul pana la capat si au castigat la pas finala mica a SuperLigii in fata lui Dinamo.
Ambitionati de cele intamplate in urma cu o saptamana, elevii lui Grainger Heikell au inceput in forta meciul din capitala si in minutul 3 au fost foarte aproape de primul eseu. Lemnaru a plonjat spre terenul de tinta dupa balonul trimis cu piciorul de Fercu, insa incercarea nu a fost validata pentru ca jucatorul RCM-ului nu a avut control asupra balonului.
Totusi, tot timisorenii au fost cei care au deschis scorul, 6 minute mai tarziu, cand Calafeanu a transformat o lovitura de pedeapsa. Dinamovistii au egalat tot dintr-o ‘penalitate’, transformata de Manu Siotame(3-3), in minutul 13, insa reusitele bucurestenilor s-au oprit la cele 3 puncte, pentru ca peste 3 minute, Siotame a tintit bara, la o alta lovitura de pedeapsa.
Primul eseu al meciului a venit in minutul 19 de la Capatana, dupa doua doua puncte de fixare si o serie de pase consecutive ale timisorenilor. Calafeteanu a ratat transformarea, dar peste 3 minute a mai pus 3 puncte in contul galben-albastrilor dintr-o lovitura de pedeapsa, astfel ca in minutul 22, Timisoara conducea cu 11-3. Dinamovistii au avut ocazia sa reduca din diferenta, insa Manu Siotame a ratat inca doua ‘penalitati’ primite de bucuresteni, iar RCM a iesit la pauza cu 11 puncte avans, pentru ca inainte de a pleca la vestiare, Calafeteanu a mai transformat o lovitura de pedeapsa(3-14).
Partea a doua a jocului le-a apartinut clar timisorenilor, care au bifat inca 4 eseuri. Manasa a culcat balonul in terenul de tinta advers la zece minute de la reluarea jocului, iar Calafeteanu a transformat, ducand scorul la 21-3, iar banatenii si-au continuat ofensiva, desi pentru zece minute au ramas in inferioritate. Rus a vazut cartonasul galben in minutul 56, iar in minutul 59, Timisoara avea sa mai bifeze un eseu prin Lemnaru(3-26). Calafeteanu nu a reusit transformarea dintr-un unghi dificil, dar ca si in prima repriza, a compensat cu 3 puncte dintr-o lovitura de pedeapsa(3-29, min.66). Al patrulea eseu al Timisoarei a venit imediat(68′), tot de la Lemnaru, dupa o cursa a lui Umaga, iar Calafeteanu a transformat, RCM ajungand la un avans de 33 de puncte(3-36).
Si tabela nu s-a inchis aici. Kinikinilau a semnat inca o incercare, transformata, de aceasta data, de Jack Umaga(3-43), iar rugbystii banateni au incheiat meciul cu o demonstratie in aparare, nepermitandu-le dinamovistilor sa inscrie eseul de onoare, desi bucurestenii au ajuns in ultimele minute foarte aproape de terenul de tinta.
RCM Timisoara a primit trofeul pentru locul trei si a privit de pe margine marea finala a carei protagonista a fost in ultimii doi ani.