FOTO! Victorie in primul meci din play-off pentru RCM Timisoara. Campionii s-au impus in fata Farului pe ‘Dan Paltinisanu’

Rugbystii timisoreni au invins Farul Constanta, scor 28-16 si au asigurat cel putin locul doi la finalul play-off-ului. Calafeteanu a marcat 23 din cele 28 de puncte ale banatenilor, pe ‘Dan Paltinisanu’.
 Elevii lui Danie de Villiers si-au luat revansa dupa infrangerea suferita la Constanta(21-15) in returul sezonului regulat si, cel putin dupa modul cum a decurs meciul pana spre jumatatea celei de-a doua reprize, parea ca timisorenii o se impuna in fata Farului cu aceleasi arme cu care au castigat ‘marinarii’ in urma cu trei saptamani.
Atunci Vlaicu a marcat toate cele 21 de puncte ale constantenilor din lovituri de pedeapsa, iar sambata, la Timisoara, Calafeteanu a adus tot 21 de puncte pentru campioni din ‘penalitati’.
Galben-albastrii au condus la pauza in meciul disputat pe ‘Dan Paltinisanu’ cu 12-3,  Vali Calafeteanu transformand in prima parte a jocului 4 lovituri de pedeapsa pentru RCM, iar Dale Sabbagh, una pentru Farul.
Repriza secunda a inceput in aceeasi nota, Sabbagh a ratat o a doua ‘penalitate’, Calafeteanu a bifat a cincia lovitura transformata(15-3), iar Eugene Jantjies a mai pus si el trei puncte in contul oaspetilor dupa ce a tras si el la bete si, dupa cum decurgea jocul parea ca va fi u meci lipsit de eseuri.
A venit insa o pasa gresita a constantenilor si cursa spectaculoasa a lui Lemnaru care a culcat balonul in terenul Farului. Calafeteanu a trasformat si aceasta incercare si Timisoara s-a distantat pe tabela(22-6).
„Marinarii” au bifat insa si ei un eseu, dupa ce au impins o gramada pana in terenul celor de la RCM, iar Vlaicu a transformat incercarea si mai apoi a mai pus 3 puncte dintr-o lovitura de pedeapsa, reechilibrand situatia pe tabela.
Constantenii nu au avut insa nici o sansa pentru ca Vali Calafeteanu si-a continuat
seria de lovituri transformate, aducand inca 6 puncte pentru Timisoara si ajungand la un total de 7 ‘penalitati’ transformate in acest meci.
Echipa antrenata de Danie de Villiers s-a impus asadar in fata constantenilor cu 28-16 si si-a securizat locul 2 pentru finalul play-off-ului. Campionii spera insa la inca doua victorii in urmatoarele jocuri din aceasta faza a SuperLigii pentru a aborda semifinalele de pe primul loc.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Urmatoarea partida pentru galben-albastri in play-off va avea loc  sambata, in deplasare, la Stiinta Baia Mare.