FOTO! CH Politehnica a inregistrat a sasea infrangere consecutiva. Alb-violetii au cedat joi in fata celor de la Dinamo Bucuresti

Oaspetii au condus pe tot parcursul meciului disputat la Sala Constantin Jude. Dinamovistii au avut chiar si 9 goluri avans pe parcursul celei de-a doua reprize, dar in final s-au impus cu 26-21.

Profitand de debutul slab al timisorenilor, care nu au reusit sa inscrie nici prin aruncarea de la 7 m a lui Petkovic, bucurestenii s-au distantat la 4-0(7′). Primul gol al trupei lui Constantin Stefan a venit abia in minutul 8 de la Kaftin, iar apoi alb-violetii au reusit sa bifeze trei reusite consecutive si s-au apropiat la doua lungimi(4-6), in minutul 14, insa nu au reusit sa mentina ritmul, iar oaspetii care au beneficiat si de evolutia buna a portarului Dragomir au ajuns sa aiba 8 goluri avans la finele primei reprize(8-16).
In cea de-a doua repriza Dinamo a condus chiar si la 9 goluri diferenta( 14-23, min.50), dar banatenii au mai redus din handicap pe final. Dupa o serie de patru reusite consecutive, Poli s-a apropiat la cinci(18-23) si apoi la patru goluri(20-24, 57′), insa Dinamo s-a impus fara probleme(21-26).
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Timofte cu 5 goluri. Au mai inscris: Kaftin(4 goluri), Lela, Daninfeld si Ursu, cate 3 goluri, Chikovani(2) si Santeiu(1).
Pentru Dinamo cele mai multe reusite le-au bifat Ciprian Sandru(7) si Balut(5)
„Ne asteptam la un meci foarte greu, cert este ca Dinamo aliniaza o echipa mult mai valoroasa decat a noastra si isi merita locul in campionat. Noi suntem intr-o reconstructie, din pacate, nu putem sa spunem ca suntem multumiti de ce am facut pana acum…Este adevarat ca daca e sa compar jocul din meciul acesta cu cel de etapa trecuta de la Resita, pot sa spun ca daca jucam cum am jucat cu Dinamo, castigam la Resita, dar sunt niste scuze puerile de care eu ma feresc sa le declar. Cert este ca suntem intr-o situatie grea, nu ne gasim cadenta, sunt unii jucatori care nu se ridica la pretentiile mele si sigur ca trebuie sa ne gandim pe viitor ce vom face pentru a construi o echipa competitiva. Ne-au lipsit si astazi jucatorii care pot sa faca diferenta, nu am avut la acest meci in Chikovani, marcatorul pe care il aveam la fiecare meci si s-a simtit asta pe tabela. el a incercat sa joace, desi nu s-a antrenat pentru ca a avut o problema la degetul mare, la bratul de aruncare si din pacate a facut un meci mai slab. Trebuie sa recunosc ca sunt nemultumit si de randamentul portarilor, dar astea sunt lucruri pe care trebuie sa le analizam in echipa si sa incercam sa gasim cauzele„, a spus Constantin Stefan, antrenorul CH Politehnica.
Cel putin deocamdata, banatenii nu pot face mari schimbari in lot, perioada de transferuri fiind incheiata. „Vom analiza fiecare jucator in parte, vom incerca sa vedem ce a facut bine si ce a facut rau. E foarte greu sa facem schimbari pentru ca perioada de transferuri s-a incheiat, a inceput returul destul de devreme si conform regulamentului, nu se mai pot face transferuri”, a explicat Stefan.