FOTO! ASU Politehnica elimina Ripensia, dupa penalty-uri si merge mai departe in Cupa Romaniei

Daca in sezonul trecut ‘Ripi’ a reusit sa ajunga pana in optimile Cupei, de aceasta data galben-rosii au fost opriti in etapa a doua a fazei judetene de catre trupa lui Paul Codrea. ASU Politehnica s-a impus in fata Ripensia cu 3-2, dupa loviturile de departajare.
Incurajati de galeria Commando Viola, alb-violetii au atacat din primele minute. Suturile lui Obrejan si Tulcan, primul putin peste, al doilea scos de sub transversala de Radulescu au dat starul ocaziilor in meciul de pe stadionul Electrica. Alb-violetii au ramas in ofensiva, dar Ripensia s-a aparat. Radulescu a respins si sutul lui Vucea si a retinut apoi centrarea lui Popoviciu, iar in minutul 36, contrar cursului jocului, galben-rosii ar fi putut chiar deschide scorul prin Murean, care a profitat de o eroare a devensivei poliste la un corner si a tintit coltul lung din 14 m, dar mingea a trecut putin pe langa, astfel ca cele doua echipe iesind la egalitate la pauza, 0-0.
In repriza a doua, Ripensia a ramas in zece, Briciu fiind eliminat in minutul 68, dupa ce a vazut al doilea galben, iar jocul s-a incins, mai multi jucatori fiind avertizati apoi.
ASU Poli a ratat o ocazie mare in minutul 85, Galan reluand cu capul putin pe langa o centrare a lui Ilie, cel care a avut apoi ocazia sa dea lovitura inainte de a se fluiera finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, insa Radulescu a respins, iar meciul a fost trimis in prelungiri.
Nici cele doua reprize de cate 15 minute de joc suplimentar nu au adus insa modificari pe tabela,  castigatoarea fiind decisa doar in urma loviturilor de departajare. Tensiunea a atins cote maxime in tribune, mai ales ca primii doi executanti din ambele tabere au ratat. Uzun si Ungur de la Ripensia, respectiv Galan si Birau de la ASU. Inta a inscris apoi pentru Ripi, iar  Popoviciu l-a imitat. A urmat ratarea lui Ciobai si transformarea lui Dorin Codrea si alb-violetii au trecut in avantaj. Popa a marcat pentru galben-rosii, insa nu a mai contat pentru ca Ionas nu a ratat nici el tinta si a consfintit calificarea trupei lui Paul Codrea in faza urmatoare a Cupei.