Final halucinant la Timisoara. ACS Poli egalata la 2, IN PRELUNGIRI

TIMISOARA. Timisoara – CFR Cluj, altadata un derby de podium,  astazi un meci trist, de play-out. Totusi, cele doua echipe aveau moral bun inaintea intalnirii. Banatenii au obtinut in play-off 4 puncte, fara sa primeasca gol, iar ardelenii veneau chiar dupa doua victorii in aceasta faza a campionatului, tot fara gol.

Pe teren, astazi lucrurile au stat simplu, asta pana in prelungiri, cand lucrurile s-au complicat. Gazdele, pragmatice, au avut o prima repriza in care au profitat de cele doua ocazii avute si a dus scorul la 2-0. In partea secunda, amfitrionii si-au aparat avantajul pana in prelungiri, misiune usurata si de eliminarea lui Andrei Muresan… De acolo, dezastru in 180 de secunde.

Dar sa o luam cu inceptul. Ardelenii au inceput mai bine, intrand de cateva ori periculos in careul violetilor. Totusi, gazdele au taiat elanul feroviarilor rapid, iar in minutul 11, Elek a scapat pe contraatac a centrat perfect pentru Ovidiu Popescu, iar una din certitudinele echipei nu a ratat. A fost si prima data cand banatenii au intrat in careul advers… Dupa alte 30 de minute, bataiosul Elek, care s-a luptat mult, scotand si doua galbene pentru adversari pana in acel moment, obtine un penalty. Zicu nu greseste, si ACS Poli are 2-0, din singurele suturi pe poarta.

In partea secunda, ceferistii au incercat sa forteze, dar nu au avut clarviziunea necesara. Mai mult, in minutul 58, Muresan este eliminat. Imediat dupa, Zicu reuseste un gol fenomenal, o torpila de la 16 metri, dar golul este anulat pentru ofsaid. Pana la final, gazdele si-au facut meciul usor, dar minutele din prelungiri au schimbat totul. Si asta pentru ca ardelenii au redus din diferenta in minutul 91 prin Camora. Iar la ultima faza de joc, in minutul 94, la o faza in care a participat pana si portarul Marc, Petrucci a gasit cumva drumul spre gol. Stupefactie in tribune, dar si in teren, mai ales in tabara gazdelor.

2-2 scor final, dupa un meci lejer pentru amfitrioni, pana in minutul 90! Finalul insa a surprins pe toata lumea… Ca asa e in fotbal!

ACS Poli, echipa de start: Strauss – Belu,  Torres, Scutaru, D. Popescu, Llorente, Melinte, O. Popescu, Hernandez, Zicu, Elek.

1. Pacat….cu om in plus….gol superb anulat…
    Ar putea fi punctele retrogradarii….

2. imi pare rau de Zicu
    in rest, sper sa vedem anul viitor doua echipe din Timisoara in B, poate se trezesc autoritatile locale si trimit inapoi acasa echipa din Recas, suporterii o asteapta acolo

3. Cand va renunta oare antrenorul lui Poli la jocul defensiv pentru pastrarea rezultatului cu orice pret … Aceasta mentalitate paguboasa l-a facut sa piarda multe puncte importante …

4. Pacat,pacat cum poti sa pierzi asemenea ocazie?sa conduci cu 2-0 si cu un om in plus si sa fiinegalata in prelungiri in trei minute.
    Nu se vedein joc o concentrare,unulcare sa dirijeze in asemenea situatii.Scutaru accidentat a fost lipsa in aceasta situatie sin
    s-a intamplat egalarea.(de unde. Am facut patru puncte iinnplay-oaut asa cummse scriein articol?doar doua maestre ziarist”-cu
    Cheajna si cu CFR fiti mai atenti ca lumea poatea sa va decoreze pentru asemenea greseli.aveti prea mult delucru?)

5. gol anulat incorect la 2-0,egalarea vine dupa cele 3 minute de prelungiri pai suntem noi ca ceaiul dar nici cu arbitrajul nu mi-e rusine.

6. Un antrenor mercenar.. schimbi in aparare in ultimele minute si iei 2 goluri … serios… pacat de meci si de unii jucatori

7. Si cati spectatori au fost pe stadionul „Dan Paltinisanu” (pe care evolueaza fara nici cel mai mic drept moral), la meciul Bega Ictar Budint au fost 50 de suporteri.