Final: BC Timisoara – BCM U Pitesti 78 -91. Am pierdut Cupa Romaniei! Ultima jumatate de meci a fost catastrofala pentru Leii din Banat!

UPDATE: Final: BC Timisoara – BCM U Pitesti 78 -91. Am pierdut cupa! Prestatia foarte slaba a jucatorilor antrenati de Predrag Badnjarevici a continuat si in ultimul sfert al meciului. Jucatorii Timisoarei n-au mai reusit sa se concentreze si au aruncat orice aruncare la cos! Nici defensiva nu a mai mers ca in meciurile precedente astfel ca pitestenii au zburdat in fata Leilor!

__________________________________

Sfert nebun in finala Cupei! Pitestenii au revenit in joc. Din nou, banatenii au avut un sfert de joc execrabil, pierzand in 5 minute avantajul pe care il aveau. BC Timisoara a condus si cu 13 puncte, 52-39, dar cei care au revenit au fost pitestenii, care au egalat: 52-52. Cu doua minute inainte de final tabela arata 56-54 in favoarea echipei din Pitesti. Leii din Banat au revenit, 59-57, apoi 60-59, dar cu o secunda inainte de finalul celui de-al treilea sfert, Popa Calota de la BCM U Pitesti a inscris un cos senzational de trei puncte, astfel ca scorul a devenit 62-60 pentru echipa pitesteana.

___________________________________

UPDATE: Condusi dupa primul sfert cu 4 puncte, banatenii au revenit in joc, reusind sa recupereze ecartul si mai mult chiar sa se duca la 7 lungimi la pauza mare de adversar. Banatenii au intrat la cabine conducand pe tabela cu 43-36.

UPDATE: BC Timisoara condusa cu 4 puncte dupa primul sfert

Timisoara a inceput foarte bine primul sfert si a condus aproape in totalitate in cele 10 minute. Doar ca spre final, mai exact dupa 8 minute pitestenii au preluat conducerea. 16-14 dupa o trita foarte frumoasa a lui Negut. Timisorenii nu si-au revenit dupa acel cos si au gresit in coninuu. stfel ca BCM Pitesti s-a dus la 6 pucte diferenmte: 2-14. A venit insa reusita de 3 a lui Archie care a mai dres busuiocul. Astfel dupa primele 5 minute de joc BC Timisoara – BCM Pitesti 18-22.

____________________________________

UPDATE: Sircevici e out in finala. In locul sau a intrat Spralja
Cele doua echipe au iesit la incalzire. Pe banca Timisoarei a fost lasat Ivan Siriscevici, baschetbalist care in semifinala cu CSM Oradea nu a reusit decat 4 puncte. In locul sau in teren a intrat Sime Spralja, menajat in msemifinala cu CSM Oradea. Din lotul banatenilor pentru acest meci fac parte si Zlatko Jovanovici, si Branko Cuici, jucatori care au acuzat in semifinala accidentari.

______________________________________

Finala violeta in ultimul act al Cupei Romaniei la baschet masculin! BC Timisoara intalneste in ultimul act pe BCM U Pitesti, echipe ce in urma cu o saptamana se impunea in Sala Constantin Jude din Timisoara cu 70-69 intr-un meci pe care l-au controlat aproape tot timpul.

Ambele formatii vin in marea finala dupa doua jocuri excelente in semifinale. Banatenii au invins dramatic 77-74 pe CSM Oradea, in timp ce argesenii au terminat 78-71 infruntarea cu CSM Bucuresti gazda competitiei.

Meciul din marea finala este momentul revansei pentru timisoreni care trebuie sa demonstreze ca jocul foarte bun de vineri seara cu CSM Oradea nu a fost un simplu accident. Ramaneti asadar pe www.fortaviola.ro pentru a afla in timp real cum decurge partida din Arena de Baschet dintre BC Timisoara si BCMU Pitesti.