FC Brasov – Poli Timisoara 0-0. Iancu este nemultumit: am jucat la plezneala

Declaratii la cald:

Cosmin Contra: "E bine ca nu am luat gol"

La finalul partidei, antrenorul Timisorenilor s-a declarat multumit ca echipa sa nu a luat gol si spera ca Poli sa termine turul de campionat neinvinsa. "Azi imi doream o victorie, dar din pacate nu am putut. Ne-a lipsit forcingul din final. Sunt multumit ca nu am primit gol, ca in meciurile anterioare. Brasovenii au avut ocaziile mari in prima repriza, dar daca ne concentram, puteam castiga in partea a doua. Sper sa terminăm turul neinvinsi.", a spus Contra la finalul intalnirii dintre Poli si Brasov.

Iancu: "Azi am jucat la plezneala"

Patronul Politehnicii Timisoara, Marian Iancu s-a aratat extrem de derajat de maniera in care echipa sa a abordat meciul cu FC Brasov. "E o echipa blazata, neimplicata in meci, a jucat la plezneala", a precizat bossul lui Poli, care n-a uitat sa-l atace si pe arbitrul intalnirii, Alexandru Tudor. "Pur si simplu m-am saturat de acest Tudor. Daca Avram nu ia masuri, o să iau eu. De ce n-a fluierat Dinamo cu Gaz Metan? Omul nu poate sa ne arbitreze, are probleme cu noi. Are ceva la cap cand aude de Timisoara. Eu am zis de la inceput ca nu e in stare sa ne arbitreze, are o problema grava! E a doua oara consecutiv cand am penalty clar şi nu mi-l da Tudor. Ultimul meci in care m-a arbitrat a fost cu Astra si nu mi-a dat un gol valabil si un penalty", a spus Iancu.

Dupa o prestatie slaba, Poli Timisoara pleaca de la Brasov cu un punct. Partida de sub Tampa a fost extrem de stransa, fara faze clare de gol, foarte tacticizata, insa desi nu a convins, Timisoara ramane inca singura echipa neinvinsa in Liga 1.

Aflata intr-o situatie disperata, in zona periculoasa a clasamentului, echipa antrenata de Daniel Isaila avea nevoie neaparat de victorie in partida de pe teren propriu cu FC Timisoara. De cealalta parte, si banatenii isi doreau toate punctele puse in joc pentru a nu pierde contactul cu liderul Otelul Galati si a se apropia la doua puncte de primul loc.
Mai multa dorinta de joc au aratat insa in startul partidei brasovenii. Chiar daca primele ocazii ale meciului au apartinut timisorenilor, prin Zicu si apoi Helder, formatia de sub Tampa a pus stapanire pe joc si a presat sufocant in preajma careului advers.

Jocul tacticizat pana la extrem a continuat si in repriza secunda. Nicio echipa nu a dorit sa-si asume riscuri, ambele echipe fiind concentrate sa se inchida cat mai mult in aparare. Astfel ca meciul s-a desfasurat in mare parte a timpului la mijlocul terenului, unde Timisoara si Brasovul au avut pe rand posesia si au plimbat mai mult mingea dintr-o extrema in cealalta, in cautarea unor culoare spre poarta adversa.

Pentru ultimul sfert de ora al meciului a intrat in teren si Cosmin Contra, antrenorul-jucator al banatenilor dorind sa-si ajute elevii mai mult din teren. Insa centrarile acestuia din faze fixe nu au produs pericol la poarta lui Minca, ocaziile fiind o raritate pe final de meci. Singurul lucru "realizat" de Contra in teren a fost incasarea unui cartonas galben in minutul 83.

Daca bate la Brasov, Timisoara are sansa de a reveni pe pozitia secunda in clasamentul Ligii 1. Adversarul pare unul extrem de accesibil, daca tinem cont ca Brasovul a simtit ultima data gustul victoriei pe 1 august, in meciul cu Universitatea Cluj din etapa a doua. Formatia pregatita de Daniel Isaila s-a impus atunci cu 3-1 si parea ca nu va avea probleme in acest sezon. Au urmat insa 10 partide in care brasovenii nu au castigat niciodata. Ce va fi in aceasta seara vom vedea in direct pe www.opiniatimisoarei.ro

Iata echipele de start:
Brasov: Minca - Rusu, Balasa, Oros, Cr. Ionescu - Badoi, Ilyes, Cristescu, Nastasie - Hadnagy, Dedu
rezerve: Marc, V. Badea, Diarrassouba, Majernik, Viveiros, L. Dumitru, D. Dragan
Timisoara: Pantilimon - Luchin, Scutaru, Cisovski, Sepsi - Helder, Tames, Alexa - Zicu, Magera, Axente
rezerve: Taborda, Zaluschi, Mera, Nikolic, Goga, Contra, Burca

arbitru min 1 A inceput partida dintre Brasov si Poli Timisoara

ocazie min 4 Prima ocazie de gol. Helder reia cu capul din careu la un corner executat foarte bine de Zicu, insa portarul Minca este la post

ocazie min 8 Meci alert sub Tampa. Gazdele au si ele o prima ocazie de gol prin Cristi Ionescu. Sutul fantastic trimis de acesta este boxat de Pantilimon

ocazie min 14 O noua ocazie la poarta alb-violetilor! Dedu spculeaza alunecarea lui Scutaru, trage de la 11 metri, insa mingea se scurge langa bara din dreapta a lui Pantilimon

min 15 Joc echilibrat in primul sfert de ora. Ambele formatii au incercat sa tina cat mai mult de minge si sa nu dea ocazia adversarei sa atace.

cart-galben min 19 Primul cartonas galben al partidei ii este aratat lui Nastasie. Mijlocasul brasovean a fost avertizat pentru un hent.

min 28 Helder cere penalty la interventia lui Rusu, insa arbitrul Alexandru Tudor este impasibil.

cart-galben min 29 Hadnagy are o intrare dura asupra lui Srdjan Luchin si vede cartonasul galben

cart-galben min 35 Magera va absenta la partida din etapa viitoare contra celor de la FC Vaslui. Cehul l-a accidentat dur pe Marian Cristescu si a primit un avertisment. Este al patrulea cartonas galben vazut de jucatorul lui Poli in acest sezon.

Dupa primele 15 minute mai alerte, jocul a devenit mult prea anost spre finalul primei reprize. Fiecare echipa asteapta ca adversarul sa greseasca

ocazie min 43 Brasovul putea deschide scorul. Badoi a executat excelent un corner de pe stanga, Hadnagy a reluat cu capul dintre fundasii timisoreni care au ramas neclintiti, iar Pantilimon a respins in extremis balonul.

arbitru min 46 Finalul primelor 45 de minute. La pauza FC Brasov si Poli Timisoara se afla la egalitate, 0-0.

arbitru min 46 A inceput repriza secunda a partidei de la Brasov. Lovitura de start a reprizei a doua le-a apartinut stegarilor.

min 47 Partea a doua a meciului a inceput cu o executie defectuasa a timisoreanului Ianis Zicu a carui balon trimis de la 35 de metri lateral stanga s-a dus in tribunele stadionului Tineretului

ocazie min 57 Ocazie monumentala! Lukas Magera suteaza incredibil peste poarta dupa ce a primit o pasa superba chiar pe punctul de la 11 metri. Antrenorul timisorenilor, Cosmin Contra si-a pus mainile in cap

schimbare min 62 Prima schimbare la brasovenit. Nastasie iese si ii lasa locul portughezului Nuno  Viveiros.

schimbare min 67 A doua schimbare la FC Brasov. Fostul stelist Vali Badea ii ia locul lui Dedu

cart-galben min 73 Cristian Oros vede si el un cartonas galben

schimbare min 75 Contra face si el prima schimbare. Jucatorul Contra intra in locul lui Tames. Secundul Vali Velcea va fi conducatorul de pe banca al alb-violetilor dupa aceasta schimbare

ocazie min 81 Pasa pe culoar pentru Hadnagy, dar acesta nu reuseste preluarea in careu.

cart-galben min 83 Contra vede si el un cartonas galben

schimbare min 84 O noua schimbare la Poli. Iese Axente si intra Nikolici

schimbare min 86 Ultima schimbare la stegari. Laurentiu Dumitru intra in locul lui Badoi

cart-galben min 89 Nikolic este avertizat si el

min 90 Final de meci. Poli obtine un punct pe terenul celor de la FC Brasov.

Cosmin Contra: „E bine ca nu am luat gol”

La finalul partidei, antrenorul Timisorenilor s-a declarat multumit ca echipa sa nu a luat gol si spera ca Poli sa termine turul de campionat neinvinsa. „Azi imi doream o victorie, dar din pacate nu am putut. Ne-a lipsit forcingul din final. Sunt multumit ca nu am primit gol, ca in meciurile anterioare. Brasovenii au avut ocaziile mari in prima repriza, dar daca ne concentram, puteam castiga in partea a doua. Sper sa terminăm turul neinvinsi.”, a spus Contra la finalul intalnirii dintre Poli si Brasov.

Iancu: „Azi am jucat la plezneala”

Patronul Politehnicii Timisoara, Marian Iancu s-a aratat extrem de derajat de maniera in care echipa sa a abordat meciul cu FC Brasov. „E o echipa blazata, neimplicata in meci, a jucat la plezneala”, a precizat bossul lui Poli, care n-a uitat sa-l atace si pe arbitrul intalnirii, Alexandru Tudor. „Pur si simplu m-am saturat de acest Tudor. Daca Avram nu ia masuri, o să iau eu. De ce n-a fluierat Dinamo cu Gaz Metan? Omul nu poate sa ne arbitreze, are probleme cu noi. Are ceva la cap cand aude de Timisoara. Eu am zis de la inceput ca nu e in stare sa ne arbitreze, are o problema grava! E a doua oara consecutiv cand am penalty clar şi nu mi-l da Tudor. Ultimul meci in care m-a arbitrat a fost cu Astra si nu mi-a dat un gol valabil si un penalty”, a spus Iancu.

Pentru ultimul sfert de ora al meciului a intrat in teren si Cosmin Contra, antrenorul-jucator al banatenilor dorind sa-si ajute elevii mai mult din teren. Insa centrarile acestuia din faze fixe nu au produs pericol la poarta lui Minca, ocaziile fiind o raritate pe final de meci. Singurul lucru „realizat” de Contra in teren a fost incasarea unui cartonas galben in minutul 83.

Brasov: Minca – Rusu, Balasa, Oros, Cr. Ionescu – Badoi, Ilyes, Cristescu, Nastasie – Hadnagy, Dedu
Timisoara: Pantilimon – Luchin, Scutaru, Cisovski, Sepsi – Helder, Tames, Alexa – Zicu, Magera, Axente

1. echipa blazata. ma uitam la megera, sarea la cap, pierdea duelul, si dupaia statea, ofticat, nu alerga deloc…
    Contra trebuie sa intre in ei…

2. Intr-adevar Tudor a arbitrat putin ciudat,Magera luind ,,liber” pentru meciul cu Vasluiul,insa daca nu era Panti,care a scos 3 mingi de gol,alta era soarta meciului…Zicu nu a stralucit,ceea ce ar trebui sa fie un semnal de alarma,echipa NU trebuie sa depinda de un singur jucator…