Extaz si agonie! ASU Poli Timisoara marcheaza in prelungiri la Clinceni, insa meciul s-a terminat egal

TIMISOARA. Meci nebun la Clinceni in runda a 36-a din liga secunda. Condusa la un memonet dat, ASU Poli a intors rezultatul in fata gazdelor de la Academica, dar apoi a luat gol la ultima faza.

Vecine de clasament in partea a doua a ierarhiei din esalonul secund, Academica Clinceni si ASU Poli au aratat in jocul de astazi un joc bun, peste nivelul locurilor ocupate. Dupa un inceput in care au dominat, gazdele au deschis scorul prin Pulhac in minutul 35, insa banatenii au dat imediat replica cu golul lui Badauta, la care a contribuit decisiv Sorescu, jucator ce a pus multa presiune la poarta adversa, 1-1 la pauza.

In partea secunda, jocul a fost deschis, dar Politehnica a avut sansele mai mari de gol, chiar si o bara prin Ungureanu, dar si o reusita anulata pentru ofsaid la Mera. Finalul a fost dramatic. Violetii au inscris in prelungiri prin Blanaru, dupa ce Telescu a fost faultat in careul amfitrionilor si se parea ca Poli vine acasa cu toate punctele. Din pacate pentru violeti, gazdele au inscris la ultima faza a partidei, in minutul 95, iar partida s-a terminat la egalitate, 2-2.

Violetii vor juca urmatoarea etapa la Balotesti ultima partida din aceasta editie de campionat, deoarece in runda 38 au parte de o etapa de pauza.

ASU Poli: Gakos – Bilia, Mera (c), Telescu, Ghinescu, Stancu, Vucea, Ungureanu (Birau 75′), Tugui (Giuricici 54′), Sorescu, Badauta (Blanaru 63′)