EXTAZ, AGONIE… EXTAZ! Romania bate dupa un meci nebun gazda Mondialului de handbal feminin! In ultima secunda a prelungirilor

Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat dramatic in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a invins echipa gazda cu scorul de 31-30 (13-10, 27-27), la capatul prelungirilor, miercuri seara, la Herning, in sferturile de finala.

Dupa o faza a grupelor dezamagitoare, cu doua victorii si trei infrangeri, iata ca o generatie extraordinara a tricolorelor are o rabufnire de orgoliu… In partidele care au contat cu adevarat! Victorie impotriva campioanei mondiale Brazilia in optimi, si in aceasta seara in fata gazdei, Danemarca, dupa un meci nerecomandat cardiacilor, in faza sferturilor de finala.

Romania a condus toata partida, dar pe final s-a vazut egalata, iar in ultima secunda a ratat o lovitura de la 7 metri. S-a intrat in prelungiri si impotriva tuturor pronosticurilor, Romania s-a impus in ultima secunda…

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Neagu 15 goluri, Bradeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, iar pentru Danemarca s-au remarcat Jorgensen 5 goluri, Hansen, tot 5.

In semifinalele Campionatului Mondial se vor duela Olanda – Polonia si Romania – Norvegia, in timp ce invinsele Franta, Rusia, Muntenegru si Danemarca vor evolua pentru clasarea finala pe locurile 5-8.