Evolutie excelenta pentru ACS Poli Timisoara pe terenul celor de la Dinamo. Banatenii obtin o victorie uriasa

TIMISOARA
. Intotdeauna un duel intre Dinamo si Poli suscita un interes deosebit, indiferent de disciplina sportiva. Parca insa la fotbal emotiile sunt mai mari, pentru ca in spate este si o istorie aparte. Cum Dinamo si ACS Poli au evoluat bine in ultimul timp era de asteptat ca jocul din aceasta seara, care a inchis runda a 9-a a primei ligi, sa fie unul bun. Dar indifirent de cine castiga partida, partida a depasit asteptarile fiind foarte bun.

Gazdele din Soseaua Stefan cel Mare au inceput mai bine, Costache ratand o sansa mare sa deschida scorul inca din secunda 90, apoi „cainii” atacand in forta in debutul jocului. Banatenii echilibreaza partida din minutul 10, cand Draghici a avut o sansa de a marca, iar apoi ambele echipe au jucat deschis, trecand pe langa gol, Costache, respectiv vasvari si Barnoi. In cele din urma, in minutul 30, Costache a inscris la a treia sa ocazie, dupa o pasa foarte buna a lui Nemec. Spre lauda lor, baietii lui Popa au reactionat imediat, iar Birnoi a fost faultat clar in careu de portarul Penedo, iar Vasvari l-a invins pe acesta cu sange rece, de la punctul cu var. Pana la pauza, Melinte i-a dat emotii propriului portar, Curileac, cu o reluare care s-a dus putin peste transversala.

CITESTE: Lista rusinii i-a speriat pe angajatii din Primaria Timisoara. Ce s-a intamplat azi

Dupa un inceput echilibrat de repriza secunda, ACS Poli rateaza doua ocazii monumentale. Draghici a sutat bine din unghi in minutul 55, mingea a ajuns la debutantul Curjuric, intrat de doar cateva secunde, care a tras cu poarta goala, peste… Doar o faza mai tarziu, Munteanu l-a servit pe Birnoi, care a sutat milimetric pe langa. Dominarea banatenilor s-a materializat pe tzabela in minutul 63, cand dupa o actiune in doi, Vasvari l-a servit ideal pe Draghici care a punctat pentru 1-2.

Dinamo s-a trezit vrand-nevrand atacand, dar din nou Curileacs a fost pus la incercare de un coleg, Cretu fiind aproape de un autogol de generic, daca portarul Timisoarei nu intervenea miraculos.

Pana la final banatenii s-au aparat excelent, chiar avand sansa sa mai marcheze o data. Victorie incredibila pentru ACS Poli cu 2-1,, care arata ca are fata de play-off.

Dinamo: Penedo – Hanca, Nedelcearu, Katsikas, Filip, Anton (62, Rivaldihno), Mahlangu, Nascimento (84, Serban), Costache, Nemec (55, Bokila), Salomao. Antrenor: Cosmin Contra

ACS Poli: Curileac – Cretu, Melinte, Canu, Seroni, Soljic (55, Curjuric), Artean, Munteanu (89, Ciucur), Vasvari, Birnoi, Draghici (76, Miguel). Antrenor: Ionut Popa

Pareri

1. POLI FOREVER! Cosmineeeee(Contra) si tu esti POLIst!

2. Bravo CSAPoli.Contra vârsta Naționala dupa acest rezultat.Mare lucru sa nu-l schimba si de la Dinamo.

3. Bravo Poli sa o tineti tot asa voi faceti cinste acestui oras Una este POLI doar voi santeti POLI

4. Ocazia lui Curjuric a fost foarte mare, dar nu avea poarta goala in fata, pentru ca mai erau pe acolo portarul si un fundas care s-a intins in fata lui la momentul sutului. Cat despre victorie, ce a fost atat de urias? Am jucat cu Real sau Bayern? Maniera a fost categorica, dar sa nu uitam pe cine am avut in fata. Apropo, daca Popa avea mai multa vana, juca finala ligii cu echipa standard si avea sanse foarte mari sa o castige. Asa, a menajat majoritatea jucatorilor, pierzand apoi, marti, in campionat exact meciul pentru care a menajat jucatorii in finala. Deci, nu am jucat nici cu Reala, nici cu Bayern (intre noi fie vorba nici Dinamo nu e vechea Dinamo, asa cum nici noi sau altcineva nu suntem ceea ce dorim sa para ca suntem si, oricum, nu mai conteaza in ziua si in fotbalul romanesc de azi).

5. Intotdeauna un duel intre Dinamo (dar nu numai) si Poli suscita un interes deosebit…
    Putina istorie: in anul 1964 (1965?) cand Stiinta Timisoara era „pe val”, o serie de „meciuri furate la comanda” au dus si la proteste ad-hoc (dupa meciuri) culminate si cu exmatricularea unor studenti.
    „Noroc ca a venit” pe val N.C. care – dorind sa para „baiat bun” – ia reinmatriculat dupa un an.