Esec previzibil la Botosani. ACS Poli Timisoara plateste tribut lipsei de curaj

Botosaniul – un loc al contrastelor pentru trupa banateana, care acolo obtinea o victorie magica in play-off-ul anului trecut (2-1), dar tot acolo suferea si un esec drastic (1-6) – si-a pastrat surprinzatorul fotoliul de lider si dupa meciul de astazi cu ACS Poli.

Meciul a fost insa unul slab si destul de plictisitor. In prima repriza, doar Roman, respectiv Mailat au sutat periculos spre poarta. Totusi, moldovenii au reusit sa deschida scorul in minutul 29, la o faza banala, cand Popa a trecut usor de Tigansau si a centrat cu noroc in fata portii, de unde Lorand Fulop a inscris simplu, 1-0, scor cu care s-a intrat la pauza.

In partea secunda s-a jucat mai alert, insa fara mari ocazii. Acelasi Mailat a mai avut doua sanse, din care una mare de tot, insa tabela parea sa nu se mai modifice. Ciucur, intrat in locul „absentului” Munteanu a ratat o sansa enorma de egalare in minutul 86, si ACS Poli, care practic nu a avut incredere in fortele proprii vine acasa cu un esec. Al treilea in acest sezon, unde a mai strans si doua victorii, iar vineri, violetii vor intalnii intr-un meci probabil si mai greu, campioana FC Viitorul.

FC Botosani: Cobrea – Ungurusan, Miron, Burca, Musat, Tincu, Cucu, Roman, Bus, Fulop, Popa. Au mai jucat: Kuku, Serediuc. Antrenor: Costel Enache

ACS Poli: Curileac – Cretu, Cinu, Melinte, Tiganasu, Vasvari, Artean, Munteanu, Croitoru, Mailat, Bud, Ciucur, Morutan. Au mai jucat: Bianconi, Soljic. Antrenor: Ionut Popa

Pareri

1. D-le Popa.la antrenamente arata-ti-le video,golul Botosaniului si spune-ti-le ca asa trebuie sa se traga la poarta,nu zmeele pe care le-au inaltat ei…Daca jucau 12 ore,Poli nu dadea gol,ca nu avea cine sa-l dea….Sa speram ca echipa nu se desfiinteaza iar la baraj vom avea acelasi noroc ca si cel cu UTA din acest an….daca prindem barajul….

2. Cei care l-ati pedeppsit pe Straton pentru Adevar,,si cei care de fapt taiati frunze la caini ce -ar fi sa va duceti dracului si sa nu va mai bateti joc de echipa!?Si sa nu uitati sa ii luati cu voi peBud(care in cinci meciuri nu a realizat O faza macar!)dar si pe panaramele de tiganasu,muresan,ciucur si cretu???Iar luiCroitoru care este exemplu de daruire sa-i ridicati statuie,este singurul care alaturi de Canu traieste pentru echipa!!!Apropo,i-ati dat papucii lui Straut care era profesionist sil-ati adus pe habarnistii de cretu si tiganasu,fraierilor si manglitorilor!!!