Esec nemeritat. ACS Poli Timisoara pierde puncte in „Groapa” din Bucuresti

Dinamo – ACS Poli, un duel intre Bucuresti si Timisoara, in orice forma, promite spectacol. Asa s-a intamplat si in aceasta seara, cand cele doua echipe au oferit un meci mai bun decat media obisnuita a partidelor din Liga 1.

Prima repriza frumoasa si disputata pe stadionul din „Stefan cel Mare”. Scorul pauzei nu a reflectat insa realitatea din teren, tabela indicand rezultatul de 2-1 pentru echipa gazda. Nu au trecut decat 4 minute si gazdele au beneficiat de o lovitura de pedepasa, desi la contactul dintre Luchin si Lazar se putea dicta si lovitura libera, „infractiunea” fiind produsa chiar la limita careului mare. Matei a executat perfect (1-0), dar gazdele nu s-au bucurat prea mult, deoarece dupa doar trei minute, la o actiune buna de atac a vizitatorilor, care i-a avut in prim plan pe Zicu si Llorente, Elek a egalat din apropiere.

Trupa in alb si violet a mentinut apoi o posesie buna, a pus probleme la poarta adversa a avut si doua faze in care a cerut si penalty, refuzate de „acrul” Avram… Si cand toata lumea se pregatea pentru un 1-1 (cel putin) logic la pauza, Dinamo, din doua pase a ajuns in pozitie de finalizare, si cu putin noroc, sau cu ghinionul lui Pap care a iesit gresit la o centrare, „supraponderalul” Gnohere a facut 2-1 in minutul 45.

In partea secunda, s-a jucat deschis, cu ocazii la ambele porti. Oaspetii au pus presiune contiunua la poarta lui Cerniauskas, dar si Dinamo putea sa „muste” pe contraatac. Odata cu trecerea timpului, Alexa a si riscat cu o formula ofensiva neavand ce se piarda, dar golul egalizator intarzia sa apara. Debutantul Rufino a avut o ocazie imensa de egalare, Melinte a fost si el aproape de gol, la fel ca Goga, dar tabela a ramas nemodificata.

Echipa mai oportunista si mai experimentata a avut castig de cauza, desi ACS Poli merita mai mult, dar fotbalul intotdeaua se joaca pe goluri. 2-1 pentru Dinamo, iar gruparea banateana ramane doar cu trei puncte in patru jocuri.

Dinamo: Cerniauskas – Feussi, Andrei Marc, Mevlja, Filip, Vojnovic, Starokin, Gavrila, Matei, Lazar, Gnohere. Au mai jucat: Fai, Nedelcearu, D. Rotariu. Antrenor: M. Rednic.

ACS Poli: Pap – Belu, Luchin, Scutaru, Popescu, Curtean, Llorente, Hernandez, Melinte, Zicu, Elek. Au mai jucat: Rufino, Goga, Sarmov. Antrenor: D. Alexa.